Välkommen till Aktiespararna!
Försäljningstillväxt: Org tillväxt på 5%, förvärvad tillväxt på 6% och 0 i valutaeffekt dvs. totalt 11% förs tillväxt. Getinge har 5% org tillväxt som mål men de närmaste 3 åren bör siffran kunna bli 7% enl VD eftersom man bl a har pågående nylanseringar av ”tunga” produkter (främst hjärtlungmaskinen Cardio Help och respiratorn Flow-I). Ett rimligt antagande kan därför vara 5%. Under åren 2006-2011 har G gjort stora förvärv åren 2007-2009 (3000 2000 1750 = 6750 MSEK). Under de övriga 3 åren gjordes förvärv för totalt c:a 500 MSEK. G har alltså förvärvat företag för >7 miljarder de senaste 6 åren. År 2005 var G´s omsättning 11880 MSEK och förvärven har alltså i genomsnitt utgjort >7% av denna förs. G säger att man i nuläget har finansiella muskler för företagsförvärv på 10 miljarder och viljan finns så ett antagande om 6 % förvärvad tillväxt i genomsnitt kan väl vara OK. Valutaeffekterna är alltid svåra att förutspå men på 5 års sikt bör de bli ungefär 0. Sedan år 2000 då det senaste och största affärsområdet bildades har den totala försäljningen ökat över 15% i genomsnitt.Vinstmarginal: För att komma fram till en rimlig vinstmarg är det i Gs fall lämpligt att utgå från EBITA marg. För denna marg har G ett nytt mål på 22% till 2013/2014. Forts under TA.
VD tror att man kan nå målet redan 2013. Jag lägger in lite säkerhet och tror att man når målet 2015 och baserar det på följande marg för de tre affärsområdena: MS 23,5%, EC 22,5% och IC 18%. EBITA marg skall öka främst beroende på mer tillverkn i lågkostnadsländer (20% i nuläget men 40% om tre år enligt VD), koncentration och reducering av ant fabriker, mer förs av förbrukningsmatr (högre marg) och mer förs på tillväxtmarknader, nya produkter med hög marg och affärsområde MS som är lönsammast förväntas växa mest. De senaste 6 åren har vinstmarg varit i genomsnitt 5,1% lägre än EBITA marg. Skillnaden ökar med företagsförvärv (ökande goodwill och högre räntekostnader) och tvärtom. Jag antar en vinstmarg på 22 - 5,5 = 16,5%Utdelning: Gs dir avkastn kommer sannolikt att ligga kvar på nuvarande nivå med tanke på ambitionerna att göra förvärv.P/E tal: De senaste 8 åren har P/E talet varit som högst 21,8 och som lägst 14,2. Rimligt antagande enl min bedömn blir då 20,0 resp 14,5Lägsta kurs om 5 år: Då Gs dir avkastn förväntas vara stabil och inte alltför hög kan det vara lämpligt att basera lägsta kursen på utdelningsrelationen.Skatt: HK räknar med en skattestas på 28 % men Gs ligger bara på 26 % så här uppstår en liten extra säkerhetsmarg.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
christoferaaa2011-09-03 21.21
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
HK-analys av Getinge Av: pekl77 2011-06-20 21.03
Försäljnings- och vinstutveckling för Getinge.
TA-graf för Getinge.