Direkt till innehållet ?

Formpipe Software: Stark försäljning och ökad utdelning

Försäljningen översteg vår förväntning och uppgick till 34,5 miljoner kronor. Kostnaderna var dock även de något högre vilket gjorde att resultatet på 4,6 miljoner kronor var något lägre än vad vi räknat med. Glädjande är att bolaget höjer utdelningen till 60 öre per aktie.

Den långsiktiga satsningen på Life Science området intensifieras under 2012 genom ökad marknadsbearbetning. Detta är en spännande satsning, vi är dock försiktiga och räknar inte med några större intäkter från den under 2012. Däremot räknar vi med att produkten Long-Term Archive kommer driva försäljningen. Vi har sänkt ratingen för avkastningspotentialen med ett halvt steg.

Källa: Redeye

 

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.