Direkt till innehållet ?

Vitrolife: Q4 rapporten en obekväm upplevelse

Vitrolife bjöd marknaden och oss på en riktig kalldusch med sin kvartalsrapport för det fjärde kvartalet. Försäljningen slog visserligen våra förväntningar med 6 procent, men rörelseresultatet blev en riktig besvikelse, även justerat för vissa engångsposter.

Aktien föll handlöst, vilket vi tycker är helt naturligt, med tanke på att bolaget samtidigt flaggade för kraftigt höjda kostander för 2012 i samband med lansering av Steen Solution

Vi har dragit ned våra estimat på kort- och medellång sikt, men dragit upp dem något på längre sikt för att ta höjd för potentialen i Steen Solution. Vårt nya fundamentala värde är 53,9 kr per aktie (50,4).

Källa: Redeye

 

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.

Om artikeln