Direkt till innehållet ?

Midsona - Positiv trend för viktkontroll- och kosttillskottsprodukter

Midsona uppnådde ett blandat Q2-resultat. Justerat för valutaeffekter och genomförda strukturförändringar växte den underliggande rörelsen med 4% y/y. Den totala nettoomsättningen minskade till 210 MSEK (241) till följd av avyttringen av affärsområdet Supply. Avyttringen av Supply medförde en köpeskilling om 64 MSEK och en realistationsförlust om 15 MSEK. Till följd av försäljningen av Supply minskar koncernens nettoskuldsättning från 208 MSEK till 173 MSEK. EBIT blev 3 MSEK (14) och tyngdes av kostnaderna i samband med Nordsveen-förvärvet. Marknadssatsningar inom direktförsäljning påverkade resultatet negativt med 6 MSEK. Den norska marknaden växte betydligt y/y tack vare Nordsveen-förvärvet och omsatte 84 MSEK (63).

Efter den genomförda försäljningen av Supply verkar marginalförbättringar inte vara långt borta för Midsona. Den fortsatta satsningen med konsumentvarumärken tror vi kommer leda till fortsatta positiva tillväxtsiffror i Norge. Dock har svenska konsumenter blivit försiktigare vilket kunde ses i Q2-resultatet. Att viktkontroll- och kosttillskottsprodukter befinner sig i en positiv trend dock är uppenbart. Skiftande konsumentpreferenser kan även ha en dämpande effekt på efterfrågan på Midsonas varumärken under nästkommande kvartal. Detta gör att vi sänker vår omsättningsprognos för helåret något.

Källa: Remium

 

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.

Om artikeln

  • 2012-07-20 00.00
  • av Remium