Direkt till innehållet ?

Redeye-analys:
Intressanta IT-bolag på börsdag

I förra veckan arrangerade analysföretaget Redeye och Avanza Bank två börsdagar i Hamburger Börs i Stockholm. Fokus första dagen var i huvudsak på IT-bolag och här presenteras sex av dessa, som Redeye aktivt följer nuförtiden …

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Alltele (telekom-/datakomoperatör) inledde dagen, och som vanligt höll bolagets VD, Ola Norberg, en intressant presentation. Det var relativt få nyheter, men det är uppenbart att bolaget nu försöker att satsa mer på företagsaffärer. VD:n indikerade att om tre år kommer hela 50 procent av omsättningen från företagssidan. Det som Redeye tycker är intressant med Alltele är att värderingen är låg, bolaget har en bra affärsmodell, starka kassaflöden och hög tillväxt via förvärv. Dessutom är VD:n dynamisk.

Bredband 2, som också är en operatör men fokuserar i huvudsak på fiberanslutningar, har precis börjat visa en mindre vinst (under första kvartalet i år). Således är detta ett ”turn-around case”, där värderingen är lägst i sektorn, men å andra sidan är risken hög. Dessutom har bolaget två stämningar på sig från Labs 2. Således är detta en investeringsmöjlighet för den riskvillige.

DGC One har tagit en intressant position på operatörsmarknaden och är väl positionerat för den omställning som sker mot allt mer så kallade ”molntjänster”. Redeye räknar med att affärsområdena IT-drift och telefoni kommer bli allt viktigare för DGC:s tillväxt framöver. Det som Redeye skulle vilja se är tydligare tecken på att de nya ramavtalen med offentlig sektor ger resultatet, något som skulle kunna utgöra en trigger (utlösande faktor) för aktien. I övrigt är DGC ett mycket stabilt bolag med stor kassa, stabila kassaflöden och långa kundkontrak,t vilket skapar möjligheter för framtida förvärv.

Enea är ett globalt mjuk- respektive konsultbolag. Eftersom större delen av ledningen kommer från Telelogic (som blev uppköpt av IBM) samt att Enea har en mycket stark finansiell ställning så tror Redeye att bolaget kommer att göra flera förvärv framöver. Ett annat scenario är att Enea självt blir uppköpt eftersom värderingen på bolaget är relativt låg. Således kan en investering i Enea vara intressant för den som spekulerar i förvärv inom sektorn.

3L System är en leverantör av branschspecifika affärssystem. Sökmedia svarar för drygt 70 procent av den totala omsättningen, resten utgörs av Förvaltningssystem, som riktar sig mot bygg- och fastighetsbolag. Sökmedia är det affärsområde som visar starkast tillväxt, drivet av en strukturell förändring på mediemarknaden där fokus på Internet ökar på bekostnad av print/tryck. Eniro är en stor kund som går igenom en sådan process, vilket är gynnsamt för 3L eftersom Eniro behöver affärssystem som stöder deras Internetverksamhet. 3L kommer troligtvis att fortsätta visa bra tillväxt med god lönsamhet de närmaste åren.

Free 2 move utvecklar produkter baserade på trådlös kommunikation. Bolaget har tidigare varit en modulleverantör, men befinner sig numera i en process där det flyttar upp i värdekedjan genom att ta fram slutprodukter, både under eget varumärke och genom OEM-avtal. I syfte att kunna göra denna satsning genomför bolaget en företrädesemission. Free 2 move har fått en stor genombrottsorder från den filippinska vägmyndigheten, värt 50 miljoner kronor. Det innebär en ordentlig tillväxt för bolaget i år. Det som är intressant är att det finns goda möjligheter för en tilläggsorder, som kan vara minst lika stor som den initiala.

Redeyes två IT-favoriter är fortfarande Alltele och 3L System. Alla presentationer och bloggar runt bolagens återfinnas på Redeyes webbplats.

Analytiker: Greger Johansson, Erik Kramming, Christian Lee, www.redeye.se.

Om du är medlem i Aktiespararna och kund hos Aktieinvest (www.aktieinvest.se) får du Redeyes veckobrev Trends gratis. Veckobrevet innehåller bland annat aktie- och sektoranalyser.

 

 
 
ANNONSER