Välkommen till Aktiespararna!
Börsveckan rekommenderar köp av Billerud och TeliaSonera i veckans utgåva. Vidare rekommenderar tidningen avvakta för Hexagon, Assa Abloy, norska Telenor, danska TDC och Nolato.
Hexagon har en stark historik och har levererat enligt de högt satta finansiella målen. Men med en konjunkturkänslig verksamhet, hög skuldsättning och osäkra utsikter på viktiga tillväxtmarknader som Kina är väreringen med p/e 16 på vinstprognosen för 2012 lite väl häftigt, bedömer Börsveckan. Tidningen tycker att man bör avvakta ett litet tag med aktien.
Assa Abloys senaste rapport var ett kvitto på att bolaget står stadigt även i en turbulent ekonomisk utveckling. Det är dock redan diskonterat i aktiekursen. Tidningen anser att aktien är alltför högt värderad för att motivera ett köpråd och är neutral till aktien.
Det ser lovande för nya BillerudKorsnäs. Köpet av Korsnäs ser i det närmaste perfekt ut för Billerud. Men den allt svagare euron innebär att koncernen kortsiktigt står inför stora utmaningar, bedömer tidningen. baserat på nästa års mycket preliminärt beräknade resultat runt 7-8 kronor per aktie handlas aktien till p/e 8, vilket framstår som väl lågt. Samtidigt är valutan ett orosmoln och den höga utdelningen kan vara i fara av den stigande skuldsättningen. Börsveckan landar ändå i ett köpråd för aktien.
TeliaSonera är inget man springer benen av sig för kurspotentialen. Utdelningen känns däremot säker och fortsatt attraktiv, vilket duger gott för ett köpråd. Utdelningen kan bli 3,05 kronor per aktie till våren, vilket motsvarar en direktavkastning på 6,8 procent. Avkastningen i aktien väntas komma från utdelningen och aktien platsar i en utdelningsportfölj, anser Börsveckan.
Norska Telenor ser ut som en bra aktie på flera vis. Börsveckan frågar sig dock om man vågar äga aktien med en ledning som plöjer ned så mycket av vinsterna på osäkra marknader i Asien och pekar på att fiaskot i Indien avskräcker. Telenor har förutsättningar att bli en bra aktie med sin låga värdering och goda direktavkastning, men tidningen föredrar TeliaSonera bland de stora operatörerna.
Danska TDC gnetar på med sin pressade verksamhet på hemmaplan och delar ut så mycket som möjligt till ägarna. Utdelningen motsvarar en direktavkastningen på höga 10,7 procent. Börsveckan är lite rädda att för att danskarnas vinster urholkas på sikt och ser bättre värde i TeliaSonera.
Börsveckan justerar upp sin vinstprognos efter Nolatos starka återhämtning på telekomsidan. Det räcker ändå inte till ett köpråd. Tidningen bedömer att summan av delarna är värda 76 kronor, vilket är knappt 10 procent högre än aktiekursen. Börsveckan väljer att försiktig hållning och rekommendera avvakta.
Slutligen genomför tidningen inga förändringar i sin aktieportfölj denna vecka.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.