Välkommen till Aktiespararna!
Unibets intäkter och underliggande rörelseresultat (EBIT) var i linje med Handelsbankens låga prognoser men betydligt lägre än konsensusprognosen. Sportspel, som är bolagets kärnverksamhet, hade en svag utveckling under kvartalet och den positiva kursreaktionen som följde efter gårdagens kvartalsrapport är enligt Handelsbankens bedömning omotiverad.
Det skriver Handelsbanken i en analys daterad den 16 augusti.
”Efter tre kvartal med tillväxt minskade rörelseresultatet i kv2, drivet av expansionskostnader på reglerade marknader. Med stora avskrivningar under kommande kvartal (pga att investeringarna kraftigt har överskridit ned- och avskrivningar) förväntar vi oss att resultatutvecklingen kommer att vara svag. Till detta kommer valutaeffekter och tuffare jämförelsetal under återstoden av 2012”, skriver Handelsbanken.
Att den organiska tillväxten uppgår till 20 procent sedan den 1 juli imponerar inte med tanke på den ökade kundaktiviteten i samband med OS. Handelsbanken förväntar sig att konsensusprognoserna kommer att sänkas i spåren av rapporten och detta bör begränsa kursutvecklingen.
”Vi upprepar rekommendationen minska för Unibetaktien och bedömer att förhållandet mellan risk och avkastning är mer fördelaktigt i Betsson, där dessutom direktavkastningen är betydligt högre”, skriver Handelsbanken.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.