Välkommen till Aktiespararna!
Betsson redovisade på förmiddagen sin delårsrapport för det tredje kvartalet. Detta cirka en månad efter att spelbolaget kommit med en vinstvarning, och aktien avancerar med 8,2 procent på Stockholmsbörsen efter positiva indikationer från spelbolaget.
Betsson kommenterade i rapporten att sportboksmarginalen under inledningen av fjärde kvartalet är starkare och uppgår hittills till över 8,0 procent.
De migreringsproblem bolaget tidigare kommunicerat är väl identifierade och ett antal förbättringsåtgärder har satts in, enligt bolaget.
Resultatet före skatt var 2,6 procent bättre än väntat enligt SIX Market Estimates analytikerenkät.
I samband med rapportsläppet frågade SIX News Betssons vd Magnus Silfverberg om han tror att man nu lämnat det värsta bakom sig.
"Ja det gör jag, huvuddelen av vinstvarningen var ju att vi hade så låg sportboksmarginal i det tredje kvartalet, och det är någonting som kan svänga mellan kvartalen som vi inte har så stor påverkan på. Den andra stora delen handlade om de interna problemen med Betsafe. Där ser vi en klar positiv trend nu på utvecklingen", sade Silfverberg i en intervju med SIX.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.