Slutligen genomför Börsveckan ett aktiebyte i sin portfölj, Autoliv utgår och ersätts av Trelleborg.
AstraZeneca har huvudvärk orsakad av lågkonjunktur och patentutgångar. Omstruktureringar kompenserar för en del av lönsamhetsminskningen men fallande intäkter är svårare att parera. Värderingen är låg då rörelsen justerat för nettoskulden värderas till knappt 6 gånger årets förväntade rörelseresultat.
Börsveckan har dock svårt att se vad som ska ge upphov till en omvärdering. På den positiva sidan finns en mycket bra direktavkastning, men enbart det räcker inte. Börsveckan ser för många frågetecken kring aktien, ledningen och den framtida strategin och rekommendationen blir avvakta.
Amerikanska Pfizer är världens största läkemedelsbolag. Bolaget har magrat betänkligt efter att patentet för Lipitor gick ut, men det finns likväl godsaker kvar i bolagets skafferi. Fullt tillräckligt för att ge en matig direktavkastning under kommande år, bedömer Börsveckan. Med en direktavkastning i linje med genomsnittet och en värdering under genomsnittet ser Pfizers aktie faktiskt riktigt intressant ut, anser tidningen och lämnar ett köpråd.
Det finska läkemedelsbolaget Orion har en väldiversifierad produktportfölj med många spännande inslag. Bolaget pressas dock i likhet med branschen av patentutgångar. Orions aktie framstår inte som särskilt köpvärd med en värdering som ligger i linje med konkurrenterna och en negativ trend i lönsamheten. AstraZeneca ser relativt sett mer attraktiv ut, anser Börsveckan och lämnar ett säljråd för Orion.
Fastighetsbolaget Fabege utvecklas stadigt i positiv riktning med ökat förvaltningsresultat och stigande förädlingsvinster. Inriktningen mot expansiva delmarknader i Stockholm gör aktien långsiktigt intressant, anser tidningen. Fabeges aktie har länge tyngts av det stora skattekravet på 2,7 miljarder kronor som hänger över bolaget. De flesta analytiker spår en sänkt utdelning med 10 procent till 2,70 kronor per aktie, men även det är en bra avkastning för den som vill ta del av Fabeges utveckling de närmaste åren. Tidningen utfärdar således ett långsiktigt köpråd.
Verkstadsjätten SKF:s vinst kommer i år att falla med 15-20 procent. Marknaden räknar dock med en snabb återhämtning nästa år, vilket förvånar Börsveckan med tanke på bolagets stora Europaexponering och fordonsbranschens svaga utsikter. Tidningen bedömer att det finns andra bolag med en betydligt högre direktavkastning och framförallt stabilare underliggande verksamhet som man istället kan köpa. Börsveckan slopar sitt köpråd för SKF och rekommenderar avvakta.
Axis, som tillverkar nätverkskameror, är ett genuint fint bolag. Niomånadersrapport var dock inte var tillräckligt bra för att motivera ett köpråd av aktien till värderingen p/e 23, anser Börsveckan. Tidningen ser på kort sikt goda chanser att komma in billigare i aktien och väljer av den anledningen att rulla vidare på sitt avvaktande råd.
Concentrics marknad har blivit kärvare, men bolaget har parerat nedgången väl. Det är starkt med tanke på verksamhetens konjunkturkänslighet, anser tidningen. Concentric tillverkar pumpar för olja, vatten och bränsle. Marknaden spår en vinst på 4,50 kronor per aktie i år och 4,80 kronor nästa år. Börsveckan är kanske något försiktigare i sin vinstprognos, men även så känns aktien köpvärd på dagens nivåer, skriver tidningen.
Bilhandlaren Bilias vinstprognos har kommit ned rejält efter två svaga rapporter och konsensus ligger nu kring 8,60 kronor per aktie i år. Börsveckan spår en vinst motsvarande ett p/e-tal på 8,5 för resultatet nästa år. Utdelningen väntas samtligt bli mycket lockande med en direktavkastning motsvarande 6 procent. Det är riktigt bra i dagens lågräntemiljö, anser Börsveckan som höjer sin rekommendation till köp.
Detaljhandelskedjan Clas Ohlson handlas till ett p/e-tal på 14,6 för det innevarande räkenskapsåret. Direktavkastningen är hyggligt på närmare 5 procent, men Börsveckan anser att det inte är tillräckligt bra för ett köpråd på grund av den höga värderingen. Vägen tills bolaget når break-even i Storbritannien väntas bli lång och tidningen rekommenderar avvakta.