Välkommen till Aktiespararna!
Efter stora produktionsstörningar i Nordamerika under 2011 har den nya ledningen i Husqvarna fokuserat på leveranssäkerhet i år. Sweedbank bedömer att denna strategi varit framgångsrik och ledningen verkar nu mer optimistisk. Priser och kostnader (förhandlingarna startade i september) gällande utomhussäsongen 2013 i USA bör kunna bli mer gynnsamma.
Det framgår av en analys på Husqvarna daterad den 29 oktober.
Faktum är att Husqvarna var den enda tillverkaren som inte höjde priserna säsongen 2012 i USA. Swedbank bedömer att detta var ett sätt att kompensera kunderna, t ex Sears, för produktionsstörningarna 2011. Att Amerika (~40% av koncernens försäljning) vänder upp bör kunna lyfta koncernmarginalerna till över 9 procent 2013. Swedbank upprepar köp och höjer riktkursen till 42 kronor (38).
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.