Välkommen till Aktiespararna!
Volvos svaga intjäning, svaga order och negativa marknadskommentarer på priser och volymer betyder lägre prognoser. Swedbank sänker VPA-estimaten för 2012p/13p/14p med 20 procent, 17 procent och 12 procent. Jämte detta sänker Swedbank vår riktkurs till 95 kronor (110) och rekommendationen sänks till neutral (köp).
Det skriver Swedbank i en analys daterad den 25 oktober.
Volvo handlas på en EV/Sales-multipel på 0,7x och ledningen siktar på tvåsiffrig marginal (11,7 procent) för 2015 vilket borde stödja aktien i svaga tider. Emellertid så visar de tydliga signalerna på prispress, på att nästan alla produkter på alla marknader, att företagets marginalmål nu verkar svårare att uppnå.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.