Direkt till innehållet ?

Intrum Justitia får stöd av norra Europa

Nordea tror att Intrum Justitia är väl positionerat för att dra nytta av utmanande marknadsförhållanden i Europa. Inom Purchased Debt (PD) marknaden förväntar sig Nordea att bankerna fortsätter att avyttra skuldportföljer, vilket vårdar Intrum Justitias investeringsverksamhet.

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Det framgår av en analys daterad den 3 september.

På Credit Management Services (CMS) marknaden, förväntar sig Nordea att företagen ska öka outsourcing av kreditbeslut, liksom betalning och inkasso. Nordea förväntar sig att organisk tillväxt accelerera mot 10 procentmålet under de kommande kvartalen.

”Vi ser marginalstöd framåt, drivet av starka trender i högmarginalregionen norra Europa. Dessutom tror vi att potentiella investeringar i den tyska PD marknaden kan hjälpa till att lyfta marginalerna i Central Europa. Vi tror vidare att omvärderingen nedåt av Sydeuropa minskar med tiden, och att marginaltrender börjar förbättras”, skriver Nordea.

Den nyligen omförhandlade och expanderade finansieringsutrymmet (8 miljarder kronor) kommer att
möjliggör höga årliga PD investeringar om cirka 2 miljarder, samt bolt-on förvärv för CMS-tjänster.

Nordea trimmar sina estimat på grund av FX, men är fortfarande övertygade om en minst 10 procentig ökning av vinst 2013E. Efter att aktien gått 13 procent sämre än marknaden i övrigt, ser Nordea 15-20 procent uppvärdering på grund av tillväxtutsikterna för resultatet.

”Därför behåller vi vår köprekommendation och upprepar vår riktkurs om 120 kronor”, skriver Nordea.

 
 
ANNONSER
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.