Välkommen till Aktiespararna!
Nokia lanserade Lumia 920 och 820 WP8 enheter, i linje med den produktinformation som redan läckt ut. SEB Enskilda anser att enheterna faktiskt verkar bra, men det finns bara stegvisa förbättringar jämfört nuvarande Lumia 800 och 900 enheter (WP 7,5).
Det skriver SEB Enskilda i en analys på Nokia daterad den 7 september.
”Det är svårt att se vad skillnaden för konsumenterna är exakt. Avancerade kameror verkade vara kärnan betonade Nokia, men vi tror inte att detta är vad en majoritet av konsumenterna verkligen vill ha”, skriver SEB Enskilda.
Nokia visade inte alla sina kort - det gav ingen prissättning eller fast lanseringsdatum och nämnde inte någon operatör (Apple kommer sannolikt att visa dessa kort när de lanserar iPhone 5, sannolikt den 12 september).
”Det är för tidigt att värdera smartphoneverksamheten och därmed kommer denna händelse inte att vara en katalysator för en ny omvärdering av aktien. Konkreta bevis (volymer för Lumia 920 och 820 enheter) kommer att vara tillgängliga i Q4 rapporten, som tidigast”, skriver SEB Enskilda.
Aktiekursen har sjunkit närmare SEB Enskildas riktkurs om 1,8 euro (som ej inkluderar något värde för smartphones). Dessutom ser SEB Enskilda ytterligare nedåtrisk i aktien eftersom investerare kommer att börja oroa sig för Q3 resultatet som troligen är svagare än väntat, Q3 Lumia volymer samt det långsiktiga utrymmet för en vändning och återgången till värdetillväxt.
”Vi behåller vår försiktiga syn på aktien”, skriver SEB Enskilda.
Läs även:
"Överreaktion i Nokia"
Nokias nya telefoner sämre än Galxy S3
Därför föll Nokia
Vill du ha de senaste analyserna till din mail? Prenumerera gratis på Aktiespararnas Börsnytt. Börja prenumera genom att klicka här.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.