Välkommen till Aktiespararna!
Trots att Swedbank ser ett fundamentalt värderingsstöd för Statoil anser banken att aktien blivit mindre attraktiv den senaste månaden, jämfört med konkurrenterna.
Det framgår av en analys daterad den 5 september.
Bortsett från en potentiell oljeprisuppgång och ett generellt marknadslyft bedömer Swedbank att den kortsiktiga potentialen ligger i explorationerna i Brugdan och Bioko. En analytikerresa till Brasilien kan dock skapa visst intresse.
Swedbank upprepar rekommendationen köp och riktkursen 180 kronor.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Glömmer hela tiden2012-09-05 17.19
Glömmer hela tiden2012-09-05 17.25
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.