Direkt till innehållet ?

Kongressen når budgetuppgörelse

Den amerikanska kongressen har nått en kortsiktig budgetuppgörelse om hur staten ska finansieras för sex månader från september, vilket eliminerar risken för en budgetstrid inför presidentvalet i november.

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Det skriver Financial Times.

Överenskommelsen behöver fortfarande sättas på pränt och röstas igenom. Den förefaller dock innebära ett slut på en av alla budgetstrider i den amerikanska huvudstaden, enligt tidningen som hänvisar till skriftliga uttalanden från både Republikanerna och Demokraterna.

Uppgörelsen löser dock inte utmaningarna kring det så kallade budgetstupet (fiscal cliff) som väntas inträffa under 2013 när tillfälliga skattesänkningar löper ut och automatiska nedskärningar kan slå till om inte en stor alternativ budgetuppgörelse nås.

 
 
ANNONSER
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.