Välkommen till Aktiespararna!
Spanien överväger att återkaptalisera Bankia med egna pengar istället för använda de 30 miljarder euro som satts åt sidan från det 100 miljarder stora räddningspaketet från EU. Det skriver Bloomberg med hänvisning till två källor med direkt insyn.
Att inte använda pengar från räddningspaketet skulle innebära att landet kan skjuta upp beslutet att låta innehavare av preferensaktier och oprioriterade fodringar ta förluster på sina innehav. Ett av kraven från EU för att ställa upp med de 100 miljarderna var att förluster skulle påtvingas alla utom prioriterade fodringsägare. Frågan om preferensaktier är dock politiskt känslig i Spanien då de sålts till småsparare som ett säkert högavkastningsalternativ till ett vanligt bankkonto.
EU satte av 30 miljarder, av de 100, till de spanska bankerna den 24 juli, men den spanska regeringen har aldrig formellt begärt pengarna.
Ett alternativ för Spanien till att använda sina egna pengar är att vänta till den första planerade utbetalningen från räddningspaketet i november och tills dess låta Bankia låna mer från ECB. I vilket fall skulle dock Spaniens pengar bara täcka 19 miljarder så europeiska pengar skulle fortfarande behövas.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Alla Artiklar