Välkommen till Aktiespararna!
Den japanska centralbankschefen Masaaki Shirakawa upprepar att yenens förstärkning tynger den japanska ekonomin och de negativa effekterna av yenstyrkan är större än de positiva effekterna.
Det framgår av Dow Jones Newswires.
Centralbanken ska göra allt för att försäkra sig om stabilitet i det japanska finansiella systemet och Europas skuldproblem är fortsatt den största riskfaktorn. En lösning av skuldproblemen väntas dock ta lång tid.
Utöver problemen i Europa kvarstår en stor mängd osäkerheter kring den internationella efterfrågan och centralbanken bevakar noga om Kinas ekonomiska inbromsning kommer att fortsätta längre än väntat. Även styrkan i USA:s ekonomiska återhämtning kommer att granskas.
Bank of Japans inflationsmål på en procent förväntas vidare sannolikt kunna nås inom kort, enligt centralbankschefen.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.