Välkommen till Aktiespararna!
Den franska fordonstillverkaren uppges kräva statligt stöd enligt en rapport i Reuters, rapporterar TT.
Det räcker inte med lönesänkningar. För att inte lägga ned ännu en fransk fabrik kräver biltillverkaren Peugeot omfattande regionalt eller statligt stöd, uppger Reuters källor.
Tidigare i juli meddelade Peugeot att antalet anställda kommer att bantas ned med hela 8.000 i Frankrike. Utöver det uppgav bolaget att en fabrik skulle stängas, och andra produktionsanläggningar i landet skulle omstruktureras.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Alla Artiklar