Välkommen till Aktiespararna!
Teleoperatören Telia Sonera har efter nyligen genomförda bedömningar avseende nedskrivningsbehov beslutat att göra nedskrivningar av goodwill i Norge avseende NetCom och i Litauen avseende Omnitel. Det framgår ett pressmeddelande.
För NetCom uppgår nedskrivningen till 2.752 miljoner kronor och är primärt hänförlig till det höga goodwillvärde som skapades i samband med förvärvet av bolaget år 2000 och nuvarande bedömning av den långsiktiga potentiella avkastningen på investeringen.
Avskrivningen om 318 miljoner kronor i Omnitel är baserad på att det totala värdet av den litauiska mobilmarknaden sjunkit till följd av konkurrens och prispress.
Den totala avskrivningen om 3.070 miljoner kronor kommer att redovisas i Telia Soneras kvartalsrapport för det andra kvartalet och klassificeras som engångsposter, men påverkar inte kassaflödet. Avskrivningarna är baserade på långsiktiga bedömningar och inte specifikt hänförliga till den kortsiktiga utvecklingen inom respektive affärsverksamhet.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Alla Artiklar