Välkommen till Aktiespararna!
Centralbankerna i de industrialiserade länderna förbereder sig för den storm som kan blåsa upp marknaderna efter Greklands val på söndag. Företrädare för G20 uppgav att centralbankerna står redo att genomföra koordinerade åtgärder för att förse systemet med likviditet, skriver Reuters.
Bank of England föregick valet och annonserade vid en årlig bankmiddag i London under gårdagen aktiveringen av ett tidigare oanvänt nödlikviditetsprogram som bankerna kan vända sig till om marknadsförhållandena skulle försämras ytterligare. Vid samma middag lade finansministern George Osborne fram ett program där bankerna lovas billig finansiering om de ökar sin utlåning till brittiska hushåll och företag.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.