Direkt till innehållet ?

Odd Mollys VD ser möjligheterna att vända den negativa trenden

Odd Mollys avslutade införsäljning av höst- och vinterkollektion 2012, visar ett ordervärde på cirka 87 miljoner kronor. Enligt uppgift från klädbolaget har en obalans i kollektionen kombinerat med en svag marknad gjort att det aktuella ordervärdet blev lägre än föregående år, då motsvarande ordervärde uppgick till 137 miljoner kronor.

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Resultatet för 2012 spås, baserat på nu kända ordervärden och bolagets fortsatta tillväxtambition, bli betydligt sämre än under föregående år. Men Odd Mollys vd Anna Attemark har planer på hur man ska vända den dystra trenden.

"Vi har tre fokusområden, och de kommer att påverka till vårkollektionen 2013, det är då vi kommer se effekten", säger Attemark till Nyhetsbyrån SIX.

Det första fokusområdet handlar om ett större nyhetsvärde, bättre balans och helhet i kollektionen, men det ska också ligga större fokus på att driva försäljningen från kollektionsuppbyggnad och hela vägen till slutkund. Dessutom kommer Odd Molly att ha ett större kundfokus.

Mer praktiskt innebär det att bolaget kommer att titta på varje leverans och analysera vad kunden vill ha, produkter och färger. Det handlar också om att tänka på vilka produkter som ska driva försäljningen i varje enskild leverans.

"Det behövs ju både produkter som gör en kollektion intressant, och så behövs det produkter som gör att man får till en försäljning och det är inte alltid samma produkter", säger Attemark.

Odd Molly ger inga prognoser, men Attemark säger att hon jobbat länge med det här, och vet att det brukar ta ganska lång tid att vända en trend när man har så stora dropp som Odd Molly har just nu. Då tar det lite tid innan man får till sortimentet.

"Vi gör en hel del stora förändringar, och några kommer att vara väldigt bra, och några kommer vi lära oss av. Och det brukar funka", säger hon.

Odd Molly har erhållit order från 38 länder för den nyss avslutande försäljningen av höst- och vinterkollektionerna 2012. I 26 av dessa länder har Odd Molly egen representation via agent eller distributör. Den rådande osäkra makrosituationen är en faktor som kan bidra till att det råder generell försiktighet bland inköparna, men Attemark säger att det sämre resultatet som bolaget nu spår snarare beror på balansen i sortimentet.

"Det är bara vårt ansvar, och jag ser att vi har ett stort kollektionsjobb som vi behöver förbättra för att ett bra ordervärde fram över", säger hon. Odd Molly har vissa varuslag som är starka, däribland sticka som sålt väldigt bra trots en varm höst.

På Odd Molly vill man inte kommentera effekten av morgonens besked på bruttomarginalen, men finanschefen Johanna Bäckstrand säger att Odd Molly fortfarande jobbar med samma kalkyler vad gäller bruttovinsterna.

"Att ordervärdet är lägre, det påverkar inte marginalen om du tänker i procent. Sedan är det klart att om du har en lägre försäljning så får du en lägre bruttovinst i kronor, ja, men det faller sig naturligt. Men själva kalkylen andelen bruttovinst ska inte förändras med anledning av detta", säger Bäckstrand.