Direkt till innehållet ?

Hög efterfrågan på bostads- och billån i USA

USA:s banker rapporterade starkare efterfrågan på billån och bostadslån under det tredje kvartalet. Det framgår av en undersökning som genomförts av Federal Reserve, enligt Bloomberg.

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Andelen banker som rapporterade ökningar var "betydande". Samtidigt var efterfrågan för de flesta andra lånetyper "ungefär oförändrad", meddelade centralbanken.

Rapporten erbjuder bevis på att försäljningen av bilar och bostäder, med stöd av rekordlåga räntor, bidrar till att ge stöd åt USA:s återhämtning. Bilförsäljningen steg med en årlig takt på 14,9 miljoner i september, vilket var den högsta nivån sedan mars 2008. Samtidigt ökade försäljningen av nya bostäder till 389.000 i september, vilket var den högsta nivån på över två år.

 
 
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.