Välkommen till Aktiespararna!
Överenskommelse kring den gemensamma europeiska bankövervakningen kan nås innan årsskiftet. Det sade finansminister Anders Borg till Dow Jones Newswires.
"Jag utesluter inte att vi kan nå en lösning innan årsskiftet. Problemet är att de länder som trycker på i den här frågan måste lägga fram en bra kompromiss. De kan inte säga att vi måste trycka igenom det här på deras villkor", sade Borg.
Förhandlingarna kommer dock att bli tuffa. Det finns vissa saker som Sverige inte tänker kompromissa kring, enligt Borg.
Vidare sade Borg att Spanien borde söka stöd och ju tidigare desto bättre. Ingenting kommer bli bättre av vänta, enligt den svenske finansministern.
Grekland rör sig i rätt riktning, men det är trots det inte säkert att de kommer klara av att fullfölja sina åtaganden. Alternativet är då enligt Borg att landet lämnar euron.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.