Välkommen till Aktiespararna!
Oljebolaget Lundin Petroleum har genom sitt helägda dotterbolag Lundin Norway fått utbyggnads- och verksamhetsplanen (PDO) för Bøyla, belägen i PL340 i norska Nordsjön, godkänd av det norska Petroleum och Energidepartementet. Produktionsstart förväntas i fjärde kvartalet 2014.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Bøylafältet är beläget cirka 28 kilometer söder om Alvheimfältet med Marathon som operatör.
Uppskattade bruttoreserver är cirka 21 miljoner fat oljeekvivalenter med peakproduktion om cirka 19.000 fat oljeekvivalenter, brutto.
Lundin Petroleum innehar en licensandel om 15 procent i Bøylafältet. Partners är Marathon Oil, operatör med 65 procent och Conoco Phillips Skandinavia med en licensandel om 20 procent.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Alla Artiklar