Direkt till innehållet ?

Ny organisation för Europas aktiesparare

De europeiska aktiespararorganisationerna, sammanslutna i Euroshareholders, har beslutat fusionera med ett antal motsvarande sammanslutningar för försäkringssparande med mera i EuroFinuse. Namnet är en förkortning för European Federation of Financial Services Users och samlar nu alla viktiga konsumentorganisationer på det finansiella området inom EU under en hatt.

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Efter det färska principbeslutet i Ljubljana, Slovenien, kommer det formella beslutet om samgåendet att ske vid organisationernas generalförsamlingar i tyska Wiesbaden i december. Men verksamheten har redan startat, och den drivs från ett sekretariat i Bryssel där en handfull anställda under ledning av generalsekreteraren Guillaume Prache löpande följer arbetet i EU-kommissionen och -parlamentet.

EuroFinuse och de nationella medlemsförbunden, som Aktiespararna i Sverige, är privatkundernas ombud på den snabbväxande finansmarknaden, där motparterna som banker och försäkringsbolag med flera sedan länge har mycket starka lobbyorganisationer.

– I denna miljö är det viktigt att vi aktivt kan hänga med och försvara våra medlemmars intressen, säger Aktiespararnas nye VD, Carl Rosén, som tillsammans med Leif Vindevåg representerar Sverige i EuroFinuse. Ordförande är Jella Benner-Hainacher från den tyska aktiespararorganisationen DSW.

Aktiespararna i Sverige, Nederländerna och Tyskland är de största medlemsorganisationerna och står tillsammans med FAIDER, som representerar sparare i Frankrike, för hälften av medlemmar och avgifter i EU. Euroshareholders driver bland annat projektet Eurovote, som gör det möjligt för medlemmarna att genom ombudsfullmakter aktivt påverka besluten på bolagsstämmor i andra EU-länder. EuroFinuse har fått projektstöd från EU-kommissionen för detta och andra program för privatkunder på finansområdet.

Närmare information om EuroFinuse kan hämtas på hemsidan www.eurofinuse.org eller från Maria Bause vid sekretariatet i Bryssel (bause@eurofinuse.org).

 
 
ANNONSER
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.