Välkommen till Aktiespararna!
Försvarskoncernen Saab har efter förhandlingar under sommaren kommit till ett rörande bolagets varumärken med konkursförvaltarna, Scania och NEVS. Det framgår av ett pressmeddelande.
NEVS, National Electric Vehicle Sweden, köpare av Saab Automobiles konkursbo, får enligt avtalet inte använda den nyvarande logotypen innehållandes gripensymbolen. Däremot kommer bilarna med tillhörande produkter och tjänster att namnges Saab "i enlighet med licensavtalet om användande av namnet Saab som varumärke".
"Rättigheter och skyldigheter kring hur namnet och varumärket Saab får användas regleras som sedvanligt i licensavtalet. Syftet att är att särskilja de två företagens verksamheter, det vill säga bilar i förhållande till försvars- och säkerhetsprodukter", skriver Saab.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.