Direkt till innehållet ?

"Tullförseningar av allvarlig betydelse"

Japans finansminister Jun Azumi sade på fredagen att regeringen undersöker rapporterna om förseningar vid tullar av japanska varor som ska exporteras till Kina med stort intresse. Det framgår av Dow Jones Newswires.

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Förseningar vid tullar är "en fråga av allvarlig betydelse" för Japan sade Azumi vid en presskonferens. Finansministern tillade att han inte fått några rapporter om allvarliga affärsproblem som ett resultat av förseningarna. Olika myndigheter arbetar tillsammans för att samla relevant information från olika företag.

Azumi sade också att han inte tror att Kina faktiskt använder ekonomiska sanktioner mot Japan.

"Om problemet spiller över till de ekonomiska relationerna skulle det få negativ inverkan på de två ländernas ekonomier", sade Noda och syftade på den territoriella dispyten.

Vidare uppgav den japanska finansministern att en extrabrudget är nödvändig med anledning av riskerna på nedsidan för ekonomin och exporten.

 
 
ANNONSER
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.