Direkt till innehållet ?

Brasilien har utrymme för räntesänkning

Brasilien har fortfarande utrymme för att sänka räntan, sade finansminister Guido Mantega på en konferens i London på fredagen enligt internationella nyhetsbyråer.

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Styrräntan ligger i dagsläget på 7,5 procent, vilket för Brasilien är en historiskt låg nivå.

De kvantitativa lättnaderna från Federal Reserve bidrar till att elda på valutakrigen, sade Mantega. Det omedelbara svaret på Feds lättnader var Bank of Japans lättnader, sade han.

Enligt Mantega kommer kvantitativa lättnader inte att hjälpa den amerikanska ekonomin utan bidrar bara till en depreciering av dollarn.

"De kommer att stimulera valutakrigen då det kommer att leda till att även andra länder vidtar samma åtgärder. Det är naturligt för länder att vilja försvara sig mot den här sortens attityder", sade Mantega enligt Reuters.

Brasilien kommer inte tillåta att landet förlorar konkurrenskraft och kommer att vidta åtgärder som är nödvändiga för att stoppa en real appreciering av realen, sade han enligt Dow Jones Newswires.

 
 
ANNONSER
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.