Direkt till innehållet ?

AFV:
Köp SCA och Nolato, sälj Atlas Copco

Affärsvärlden rekommenderar köp av SCA och Nolato medan Atlas Copco får en säljrekommendation. Det framgår av uppgifter i det senaste numret av tidningen.

Affärsvärlden ser SCA som en köpvärd aktie på lång sikt. Med en mindre konjunkturkänslig verksamhet, efter avyttringen av förpackningsverksamheten, går det enligt tidningen att argumentera för en högre skuldsättning.

Det skulle då, om det inte blir några större förvärv, kunna ge aktieägarna extrapengar. I en värld där nervösa investerare betalar för att hålla tyska statspapper tycker Affärsvärlden att SCA framstår som ett mycket attraktivt alternativ med en direktavkastning på 3,7 procent.

Värderingsmässigt har SCA historiskt handlats till ett p/e-tal på i genomsnitt 11 medan Kimberly-Clarks p/e-tal legat på drygt 15. Förhoppningen är att SCA:s värdering ska röra sig mot Kimberly-Clarks.

Värderingen på Nolato kan näst intill försvaras av affärsområdet Medical, bedömer Affärsvärlden. Tidningen baserar sina antaganden på en tillväxt på mellan 10 till 15 procent med 12 procents marginal.

Baserat på tidningen prognoser betalas Nolato till ett p/e-tal kring 10 för i år och cirka 9 för 2013. Historiskt sett är det lågt eftersom värderingen brukat pendla mellan 10 och 15. Aktien bedöms vara köpvärd upp till 95 kronor.

Affärsvärlden bedömer att marknaden är för optimistisk kring Atlas Copcos vinstutsikter. En redan hög värdering avskräcker. För att kunna räkna hem Atlas Copco på nuvarande nivåer måste man vara väldigt optimistisk till konjunkturutvecklingen framöver, skriver tidningen.

 
 
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.

Om artikeln

Förbundet i sociala medier

Aktiespararens utgivningsdagar 2012

NrUtgivn
1 13/1
2 10/2
3   9/3
4   5/4
5   4/5
6/7   1/6
8 17/8
9 14/9
10 12/10
11   9/11
12   7/12