Det dominerande applikationsområdet för övervakningskameror är säkerhetsinstallationer. Det som driver utvecklingen är urbanisering, ett växande välstånd och en trend mot ökat säkerhetstänkande. Övervakningskameror installeras inom ett antal områden. Det kan vara enkla installationer i enskilda butiker eller omfattande övervakningssystem på tåg, vid motorvägar, på universitet eller i banker.
Installationer inom säkerhetsområdet kommer under överskådlig tid att förbli det största applikationsområdet. Men andra tillämpningar får allt större betydelse. En växande marknad är bland annat effektivisering och optimering av kundernas affärsflöden i lagerlokaler och inom detaljhandeln. Ett annat är fjärrövervakning inom sjukvården.
Axis har varit en föregångare i den tekniska utvecklingen och lanserade 1996 som första företag i världen ett digitalt system. Därmed inleddes övergången från analoga till digitala system.
I dag är digitala nätverkskameror det snabbast växande segmentet på marknaden. Det svarar för 20 procent av marknaden, och inom området är Axis global marknadsledare med en marknadsandel på drygt 30 procent.
De största konkurrenterna, Panasonic och Pelco, är fortfarande de största producenterna av övervakningskameror, men de tillverkar traditionella analoga kameror. De innehar enligt analysinstitutet IMS Research en första- respektive andraplacering på den globala listan.
Den snabba tillväxten inom det digitala segmentet har medfört att Axis’ marknadsandelar inom videoövervakning allmänt har blivit större. Under 2009 var bolaget den fjärde största leverantören, två placeringar högre än tidigare år. Vad gäller nätverksvideokameror ligger både Sony och Panasonic efter Axis på den globala listan.
Axis säljer sina kameror, program och tillbehör genom egna kontor i ett tjugotal länder och via samarbetsparter i mer än 70 länder. Det största regionala affärsområdet är Americas (Nord-, Syd- och Centralamerika) med 47 procent av försäljningen. EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika) svarar för 44 procent av försäljningen och Asien för 9 procent.
De fem senaste åren har Axis vuxit med i medeltal 27,4 procent per år, vilket med råge har överträffat målet om en tillväxt på 20 procent om året.
Den globala finansiella krisen har dock drabbat även Axis. Under 2009 sjönk efterfrågan successivt. Men tack vare ett uppsving mot slutet av året blev tillväxten ändå 17 procent.
Den positiva trenden har fortsatt i år. Under första kvartalet ökade försäljningen med 21 procent och under andra kvartalet med 25 procent. Försäljningen i Americas ökade med 25 procent, i Asien med 56 procent och i EMEA med 19 procent.
I lokal valuta var tillväxten 33 procent i både Americas och EMEA. I Asien var motsvarande tillväxt 55 procent.
I EMEA var alltså volymerna positiva, medan den svaga euron drog ned försäljningen. Det finns en risk för att även volymerna minskar framöver. Den offentliga sektorn har behov av stora besparingar, och här finns flera viktiga beställare. Viktiga kundkategorier för bolaget är skattefinansierade verksamheter, som sjukhus, skolor, kollektivtrafik, biltullar, trafikövervakning med mera.
Axis’ mål är att stärka positionen som marknadsledande leverantör av nätverksbaserade videolösningar. För att uppnå detta och möta den hårdnande konkurrensen satsar bolaget mycket på produktutveckling och på att vidareutveckla partnerskap, som ger en lokal närvaro globalt. Satsningarna leder till ett allt större personalbehov, och bara under andra kvartalet ökade antalet anställda med 8 procent.
Vinstmarginalen har de fem senaste åren uppgått till i genomsnitt 17 procent. Under 2009 var marginalen 13,3 procent, vilket fortfarande är högt över målet på 10 procent.
Under årets sex första månader var motsvarande marginal 12,7 procent, jämfört med 8,6 procent året innan. Det var en oväntat bra marginalförbättring, med tanke på den svaga euron under perioden. Under första halvåret påverkade valutaeffekterna omsättningen negativt med 135 miljoner kronor samt belastade resultatet negativt med 24 miljoner.
I halvårsrapporten skrev Axis att antalet projektförfrågningar och projektavslut tyder på en fortsatt stabil utveckling, trots att konkurrensen har ökat. Bolaget påpekade återigen att leveransstörningar av komponenter kan medföra risk för stigande komponentpriser.
Stor osäkerhet gäller även valutautvecklingen. Tredje kvartalet har inletts med en förstärkning av kronan mot både USA-dollarn och euron. Baserad på utvecklingen 2009 hade en försämring av euron med 5 procent medfört en resultatförsämring på 26 miljoner kronor. Motsvarande dollarförsvagning hade medfört en försämring på 18 miljoner kronor.
Aktiespararen räknar med att årets tillväxt hamnar på 23 procent och att marginalen stannar på strax under 13 procent. Med dessa förutsättningar hamnar årets vinst på omkring 3,80 kronor per aktie. Aktiespararen räknar med en vinst nästa år på 4,50–5 kronor per aktie.
Det finns en del hot mot Axis, men bolaget har en stark marknadsposition, ett väl utbyggt nätverk av samarbetsparter och konkurrenskraftiga produkter inom ett växande område. Dessutom är den finansiella positionen stark.
Mot slutet av andra kvartalet steg kundfordringarna kraftigt på grund av stora leveranser. Därtill skedde en stor lageruppbyggnad av bland annat komponenter. Trots detta hade bolaget vid halvårsskiftet en nettofordran på 38 miljoner kronor och outnyttjade kreditfaciliteter på 150 miljoner. Soliditeten var 41 procent.
Historiskt har Axis värderats till omkring 25 gånger vinsten. Nu är de kortsiktiga utsikterna lite mer osäkra, men Aktiespararen bedömer ändå att aktien är köpvärd (85,50 kronor) för den långsiktige.
