Hi-Q startade i början av 1990-talet med simuleringsteknik som bas för att strax lägga till kommunikation och systemutveckling. Aktien börsintroducerades 1999. Koncernen omsätter drygt 1 miljard kronor, varav 78 procent i Sverige via sju kontor. Kontoret i finska Esbo, där Nokia har huvudkontor, står för 17 procent, medan Köpenhamnskontoret står för 5 procent. Moskvakontoret fungerar som underleverantör av specialisttjänster till övriga enheter.
JAS-projektet med Saab är en kund sedan start, och bland civila applikationer för snarlik teknik märks spel- och underhållningsbranscherna. Inom telekommunikation vänder sig Hi-Q till såväl tillverkare som operatörer, stora slutkunder och PTS, som reglerar den svenska branschen. Finanssektorn är en storköpare av systemutvecklingstjänster, liksom andra stora företag, statliga verk och myndigheter.
I fjol sjönk försäljningen av mobiltelefoner för första gången, och Ericssons båda samägda bolag ST-Ericsson och Sony Ericsson, med stor verksamhet i Lund, omstrukturerades under stora förluster. Fjolåret blev också ett omtumlande år för fordonsindustrin, en viktig kund för Hi-Q i Göteborg. Med halva omsättningen exponerad mot telekomkunder under 2008 och 10 procent mot fordonsindustrin såg många i fjol mer risk än möjligheter i Hi-Q:s aktie.

När året summerades kunde konstateras att Hi-Q hade tappat 10 procent av omsättningen, till 1,1 miljarder kronor, trots att nedgången på telekom blev 25 procent. Bolaget ökade alltså sina marknadsandelar på andra håll, särskilt på offentliga beställare och inte minst i fordonssektorn. Antalet medarbetare sjönk också med 10 procent, och med detta hölls förädlingsvärdet och omsättningen per medarbetare uppe. Hi-Q:s konsulter sitter inte på bänken.
Lönsamheten är i en klass för sig, med en rörelsemarginal i fjol på 14 procent. Det är förvisso lägre än 16 procent i förfjol, men under fjärde kvartalet steg marginalen till 16,5 procent, vilket överträffade 2008. Lönsamheten genom åren är ett tydligt bevis på att bolaget levererar hög kvalitet, håller hög kompetens, är välskött och en eftersökt arbetsgivare.
Kombinationen lägre omsättning med lägre marginal gjorde att resultatet sjönk med 25 procent i fjol, till 2,06 kronor per aktie. Finanserna är starka, med ett eget kapital på 12 kronor per aktie och en nettokassa på 2,25 kronor per aktie. Aktien återhämtade i fjol hela fallet från 2008 och handlas nu på börsen till 33 kronor, motsvarande ett börsvärde på 1,7 miljarder kronor.

Aktiens P/E-tal är 16, räknat på fjolårets vinst, och 14–15 räknat på en prognos för i år med en tillväxt på 10 procent. Justerat för nettokassan sjunker P/E-talet till 13. Kan Hi-Q återställa marginalen till det historiska genomsnittet 15,9 procent, eller målet 15 procent, och samtidigt växa med 5–10 procent blir vinsten per aktie runt 2,50 kronor, och det justerade P/E-talet stannar på 12. Tillväxten och vinsten kan bli högre genom förvärv.
Utdelningspolitiken är att dela ut hälften av vinsten. Men i stället för vanlig utdelning gör bolaget en uppdelning av den ordinarie aktien. Ägarna får en inlösenaktie, som obligatoriskt löses in med ett belopp motsvarande utdelningen, 1,10 kronor för 2009. Det är en skattemässigt fördelaktig modell, eftersom en del av omkostnadsbeloppet fördelas till inlösenaktien.
Ägarsidan domineras helt av institutioner. Ingen har över 10 procent av aktierna. Namnet Hi-Q anspelar på hög kvalitet. Med den inriktningen sporras medarbetarna, kunderna blir nöjda, lönsamheten god och företaget växer. Hi-Q är också en kvalitetsaktie. Sådana blir sällan riktigt billiga men blir oftast bra köp på längre sikt.
