Direkt till innehållet ?

Köp lyfter Beijer Electronics

Småbolaget Beijer Electronics expanderar och befäster sin marknadsposition genom förvärv i Danmark och Tyskland. Bolaget ser positivt på framtiden, med potential till högre marginaler och vinsttillväxt. Den långsiktiga kurstrenden är positiv, men avvakta med köp.

Beijer Electronics är ett utvecklings- och agenturföretag inom industriautomation, med produkter och tjänster inom teknik och IT som marknadsförs och säljs såväl på hemmamarknaden som globalt. Bolaget har funnits på den nordiska marknaden sedan 1981 och finns i dag representerat i Norden och Baltikum. Det är finansiellt stabilt och ledande inom automationsområdet. Genom framgångsrika förvärv har Beijer Electronics även ökat sin marknadsandel.

Koncernens uppdragsgivare är antingen slutkunder eller samarbetsparter. Bolaget erbjuder sina produkter och tjänster till både stora och små företag med varierande branschtillhörighet men som har automatiseringsbehovet gemensamt. Genom att kombinera ledande agenturprodukter med företagets egna produkter blir bolaget mer profilerat och mer anpassningsbart.
Beijer Electronics är uppdelat i två olika affärsområden: Automation och HMI-produkter.

Affärsområde Automation består av ett brett sortiment av agenturprodukter, produktprogram och tjänster med inriktning på de nordiska och baltiska marknaderna. Affärsområdet har vuxit starkt, beroende på såväl förvärv som god organisk tillväxt. Vid årsskiftet övertog Beijer Electronics Automation samtliga agenturer för den danska marknaden från Mitsubishi Electrics.

Under andra kvartalet i år förvärvade Beijer Electronics också det danska automationsföretaget Brodersen Automation. Förvärvet innebär ett tillskott med cirka 100 miljoner kronor per år i omsättning och 27 medarbetare.



Förvärvet väntas påverka koncernen positivt under bokslutsåret 2007. Övriga förvärv som genomfördes i Finland under fjärde kvartalet 2006 har enligt Beijer gått som planerat. Försäljningen inom alla produktkategorier ökade under första halvåret. Drivsystemsgruppen utvecklades mycket bra, och omsättningen steg med 77 procent. Operatörssystem och styrsystem ökade med goda 30–35 procent under första halvåret 2007.

Totalt sett för hela automationsområdet ökade omsättningen med 46 procent till 290 (förra året 199) miljoner kronor, varav förvärv svarade för hälften av ökningen. Resultatet uppgick till nära 9 (förra året 7,7) miljoner kronor, medan rörelsemarginalen blev 6,7 (förra året 6,5) procent. Enligt bolaget kommer marginalerna att förbättras nästa år tack vare en omstrukturering i den danska verksamheten.

Styrsystem kontrollerar en maskin eller process. För större projekt används modulära PLC-system, där de olika modulerna sätts samman efter den funktion som kunden behöver. Produktsegmentet har omsättningsmässigt den största andelen inom Automation, med 40 procent av affärsområdets omsättning.

Operatörssystem övervakar och manövrerar maskiner och processer. Systemen är anpassade för hård industrimiljö och kan användas i en mängd olika applikationer. Beijer Electronics utvecklar terminaler utifrån kundens behov. Operatörssystemsegmentet är Beijers näst största inom Automation, med 28 procent av omsättningen.

SCADA-system tillhör kategorin ”drivsystem”, som övervakar automationssystem inom fastighetsdrift och industri. Den centraliserade dataåtkomsten ger kunder bättre beslutsunderlag för en effektiviserad fastighetsdrift och ökar anläggningars produktion och produktkvalitet.

Visionssystem utvärderar bilder för kvalitetskontroll och robotstyrning. Beijers användarvänliga system med kraftfull programvara säkerställer produktkvalitet och ökar produktiviteten. Drivsystemsegmentets omsättning utgör 22 procent av Automation.

Affärsområdet HMI producerar, utvecklar och marknadsför operatörsterminaler som säljs på en global marknad. Sverige är den största marknaden, följd av Norge. Beijer Electronics genomförde ett viktigt förvärv under sommaren av tyska HMI-företaget Elektronik-System Lauer. Enligt Beijer kommer förvärvet att förstärka den strategiska positionen på den tyska marknaden, där marknadsandelen för HMI-produkter är 40 procent av den totala Europamarknaden.

Lauer är en väletablerad aktör, med ett starkt varumärke i Tyskland och övriga Europa. Bolaget omsatte motsvarande runt 110 miljoner kronor under 2006 och förväntas uppnå omkring 130 miljoner kronor i år. I samband med förvärvet vidtar Beijer åtgärder för att höja effektiviteten i Lauer. Åtgärdsprogrammet innebär en engångskostnad på cirka 10 miljoner kronor, som belastar koncernens resultat för 2007.

Marknadsutvecklingen för HMI-produkter var ojämnt fördelad under första halvåret. Europamarknaden hade en stark utveckling, och Kina växte kraftigt. Däremot uppvisade övriga Asien och Nordamerika en vikande efterfrågan.

Under första halvåret steg omsättningstillväxten med 11 procent, till 216 (förra året 194) miljoner kronor. Försäljningen genom koncernens egna säljkanaler ökade kraftigt till 169 (förra året 140) miljoner kronor, motsvarande 78 procent av affärsområdets omsättning. Resultatet steg till runt 29 (förra året 26,7) miljoner kronor, och rörelsemarginalen blev 13,3 (förra året 13,7) procent, som enligt Beijer Electronics är högre än koncernmålet.

Den övergripande marknaden inom industriautomation fortsatte att växa under första halvåret i år. Koncernen flaggar för fortsatt tillväxt under det kommande året, med Sverige, Norge och Danmark som ledande tillväxtmarknader, och etableringen i Danmark samt intåget i Tyskland anses extra lovande. I samband med förvärven under första halvåret rapporterar Beijer en tillväxt med 29 procent, till 464 (förra året 360) miljoner kronor. Resultatet ökade med 28 procent till 46,6 (förra året 36,4) miljoner kronor, och rörelsemarginalen uppgick till 10 procent.

Vi går nu till analysprogrammet ”Hitta kursvinnare” för att simulera en möjlig kurs-utveckling. Simuleringen gäller för fem år framåt.
Steg 1 I analyssteg 1 syns genomsnittet (de sex senaste åren) på 11,4 procent för omsättningstillväxten per aktie. Tillväxten dämpas dock av lågkonjunkturåren 2000–2003. Justerar vi de åren samt överväger de senaste årens förvärv och det goda marknadsklimatet blir den genomsnittliga tillväxten runt 19 procent.

Steg 2 Analyssteg 2 visar historisk vinstutveckling och ett genomsnitt på 20 procent. Justerar man bort de svaga åren blir genomsnittet runt 67 procent. Det är en stark tillväxt till följd av förvärvsåren och den starka konjunkturen. Denna starka tillväxt är dock inte hållbar i långa loppet.

Steg 3 I analyssteg 3 finns lönsamhetsanalysen och vinstprognosen. Programmet visar då att den genomsnittliga marginalen på 9,8 procent ligger i linje med nuvarande koncernmarginal på 10 procent under första halvåret 2007. Jag tror att den stärkande etableringen i Danmark samt förvärvet av tyska Lauer inom HMI-området kan bidra till ytterligare marginalförbättring på sikt. Beijer Electronics har självt annonserat om goda utsikter till följd av denna expansion, som sannolikt kommer att bidra till förbättrad lönsamhet. Jag använder mig därför av en långsiktig framtida marginal om 11,5 procent.

Försäljningstillväxten kommer sannolikt att bli högre de kommande åren än genomsnittet (11,4) de sex senaste åren. En rimlig tillväxt på 15–20 procent kan förväntas från Beijer, under förutsättning att bolaget fortsätter att uppnå sina mål inom respektive marknader samt att det genomför nya strategiska förvärv.

Prognosen för framtida vinsttillväxt har valts utifrån min egen bedömning, där vinsten kan nå 20 procent i medeltal, vilket även är det historiska genomsnittet. Utgångspunkten är en förbättrad genomsnittlig omsättningstillväxt samt potential till högre rörelsemarginal. Vinstnivån på 90 miljoner kronor är en låg utgångsnivå för ett bolag som beräknas uppnå runt 1 miljard kronor i omsättning.

Steg 4 I steg 4 syns utdelningsprognosen för de sex senaste åren. Genomsnittet är nära 51 procent, varav direktavkastningen har varit 3,6 procent. Bolaget har en generös utdelningspolitik, och jag utgår ifrån att Beijer Electronics kan behålla den på nuvarande nivå.

Steg 5 I steg 5 ligger p/e-talsprognosen. Det genomsnittliga lägsta/högsta p/e-talsintervallet är 18 och 11,6, vilket motsvarar ett PEG-intervall på 0,90–0,58. PEG-kvoten för innevarande år är låga 0,44. Beijers nuvarande värdering, baserad på tolvmånaders rullande p/e-tal, är endast 10 – klart under bottennivån för -p/e-talsintervallet. Värderingen för innevarande år är låga 8,8.

Placerarna är alltså antingen skeptiska till Beijers framtid eller så har de underskattat Beijeraktiens potential. Jag tycker att aktien förtjänar en högre värdering från nuvarande nivå, med hänsyn till det historiska intervallet samt fortsatt god -affärsverksamhet.

Steg 6 I steg 6 är risken för lägsta kurs inom fem år satt till 100 kronor. Det är min egen bedömning utifrån en stödnivå enligt teknisk analys.

Steg 7 I analyssteg 7 får programmet fram en högsta målkurs på 650 kronor, som beräknas efter högsta p/e-tal gånger den prognostiserade vinsten per aktie på 36,11 kronor för 2011. Behållintervallet är 283–466 kronor, medan köpintervallet ligger på 100–283 kronor. Högsta målkurs relativt lägsta kursnivå inom fem år ger en vinst/förlust-kvot på 9,2.

Trendtekniskt befinner sig aktien sig i en uppåtgående trend sedan fem år. Under -augusti månad bröt aktien sitt 200-dagars glidande medeltal uppifrån och har sedan dess befunnit sig under detta. Trenden anses neutral tills aktien tar sig tillbaka över detta glidande medeltal. (Diagram 1.)



I den nedre grafen syns Beijeraktiens relativa styrka mot OMXS 30-index. En stigande kurva betyder att aktien utvecklas bättre än de största och mest likvida bolagen på Stockholmsbörsen. Sedan mitten av 2006 har den relativa styrkan dock fallit. När kursen bryter 175-kronorsnivån, och den relativa styrkan återupptar sin stigande trend, kan aktien köpas. En teknisk målkurs är då 205–210 kronor.

 
 

Om artikeln

Förbundet i sociala medier

Aktiespararens utgivningsdagar 2012

NrUtgivn
1 13/1
2 10/2
3   9/3
4   5/4
5   4/5
6/7   1/6
8 17/8
9 14/9
10 12/10
11   9/11
12   7/12