Välkommen till Aktiespararna!
En viss bioteknikaktie har likt de flesta bolag inom hälsosektorn haft en svag utveckling på börsen i år och aktien är ned med drygt 40 procent sedan årsskiftet. Enligt det fristående analysföretaget Redeye är det ett bra tillfälle att köpa aktien.
Bioinvents aktie har drabbats hårt av de senaste veckornas börsnedgångar och har även dragits med i ett generellt negativt sektorsentiment efter bakslag för Active Biotech och Diamyd Medical. Därutöver har bolagets nyhetsflöde under de senaste tre månaderna varit begränsat, vilket ofta är negativt för denna typ av bolag.
Många faktorer har pressat aktien, men berör inte bolagets fundamenta i grunden. Redeye anser därför att det nu är ett bra tillfälle att plocka upp aktier i Bioinvent när förväntningarna är låga. Efter en genomförd riktad nyemission under sommaren till kurs 22,3 kronor, där drygt 130 miljoner kronor togs in, är bolaget finansiellt rustat för att nå ett par mycket betydelsefulla mål i verksamheten de kommande 18 månaderna.
Den i särklass viktigaste är den pågående fas II-studien med BI-204 (åderförkalkning) och som genomförs tillsammans med Genentech (del i Rochekoncernen). Projektet har hittills visat på mycket lovande resultat och är den pågående studien framgångsrik ligger ett mycket lukrativt licensavtal i korten för de resterande licensrättigheterna (exkl. Nordamerika).
Redeye räknar med att första resultaten ska finnas på plats senast under det andra kvartalet nästa år. I dagens nervösa marknadsklimat kan detta verka avlägset. Givet den stora potentialen för projektet räknar Redeye med att intresset och förväntningarna kommer att byggas upp successivt fram tills data presenteras. Med potentialen följer risk, men vi bedömer att den som köper aktien i dag kommer att ges möjlighet att reducera sitt innehav på högre nivåer innan det är dags.
På resan mot fas II-data för BI-204 finns fler nyheter som Redeye anser kan agera kurskatalysator. Närmast är resultat för BI-205 (multipel myelom) där Redeye väntar sig positiva resultat från den pågåenden fas I-studien i det fjärde kvartalet.
Visserligen är det en fördröjning mot vad Redeye tidigare räknat med, men en positiv sådan, då BI-505 hittills visat på så pass god tolererbarhet och säkerhet att bolaget utökat studien med högre doser och fler patienter. Detta är ett mycket spännande projekt som Bioinvent potentiellt kan ta hela vägen till marknaden själv relativt fort och bygga ett specialiserat läkemedelsbolag kring.
Analytiker: Klas Palin, www.redeye.se.
Om du är medlem i Aktiespararna och kund hos Aktieinvest (www.aktieinvest.se) får du Redeyes veckobrev Trends gratis. Veckobrevet innehåller bland annat aktie- och sektoranalyser.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Alla Artiklar