Direkt till innehållet ?

Redeye-analys:
Telekomjätte på stabilare mark

Efter de så kallade World-dagarna och återigen sänkta estimat av analytiker i samband med rapporten för det andra kvartalet tycker det fristående analysföretaget Redeye att ett telekombolags aktie ser riktigt intressant ut …

Under Nokias World-dagar i Stuttgart i förra veckan annonserades – som väntat – flera nya mobiltelefoner, och med de kryptiska namnen X6, X3, N97mini, N900 och Booklet 3G. Dessa mobiler är en del i Nokias satsning att försöka stabilisera marknadsandelarna inom mellan- och det mer avancerade segmentet. Med funktioner som stor tryckkänslig skärm, stort minne, tjänstekopplingar med mera gör att Redeye tror att Nokia är på rätt väg – även om nyheterna inte var några fantastiska upplevelser.

Nokias aktiekurs (15 juni 2007–3 september 2009)
Klicka på diagrammet för att förstora det.

Siffrorna för det andra kvartalet, som kom tidigare under sommaren, var i huvudsak som förväntade. Dock sänkte bolaget marginalprognosen för mobiltelefonsidan under andra halvåret. Detta var negativt och fick aktien att tappa mark. Redeye tror å andra sidan att Nokia har varit för pessimistisk, speciellt med tanke på att bolagets volymer kommer att bli bättre, marknaden kommer att piggna till samt att de nya modellerna ser relativt intressanta ut för andra halvåret.

Nokia började dessutom återta marknadsandelar under andra kvartalet. Visserligen var genomsnittspriset per mobil låg, och bolaget indikerade på en telefonkonferens att det har vissa problem med komponentförsörjningen, men att detta inte föranleder att marginalerna för mobilsidan endast kommer att ligga på samma nivå under andra halvåret som under första.

När Redeye blickar framåt så spås mobiltelefonmarknaden de närmaste kvartalen kommer att bli bättre, framförallt under fjärde kvartalet. Redeye tror således att den globala mobilmarknaden bottnade under första halvåret med låga lager som följd.

Tillsammans med flera intressanta mobiltelefonlanseringar, tror Redeye att Nokia har fortsatta möjligheter, dels att ta marknadsandelar (till över 39 procent) och dels att höja marginalerna (till 12–14 procent).

Dessutom, med sina mycket starka finanser och enorma skalfördelar, tror Redeye att det kommer att bli svårt för någon konkurrent att kunna ”slå Nokia på fingrarna”, speciellt inom låg- och mellanprissegmenten.

Inom högprissegmentet är marknaden tuff. Bolag som Apple, Samsung, LG Electronics och Sony Ericsson är svåra konkurrenter, men Redeye är relativt övertygand om att även inom detta segment så är Nokia på väg att skärpa till sig.

Nokia-aktien har fått mycket stryk under de 18 senaste månaderna, men den har nu
troligtvis stabiliserat sig strax över 9 euro (cirka 100 kronor). Dessutom är Nokia överlägsen marknadsledare i denna tuffa bransch samtidigt som bolagets värdering historiskt sett är relativt låg.

På 6–12 månaders sikt ser Redeye en låg nedsidesrisk (från
dagens nivåer), men en intressant uppsida. Redeyes kassaflödesvärdering indikerar ett pris på 13 euro per aktie och således återupprepar Redeye sin köprekommendation.

Analytiker: Greger Johansson, www.redeye.se

Om du är medlem i Aktiespararna och kund hos Aktieinvest (www.aktieinvest.se) får du Redeyes veckobrev Trends gratis. Veckobrevet innehåller bland annat aktie- och sektoranalyser.