Teleca har under flera år haft stora lönsamhetsproblem och varit en besvikelse på börsen. Under de fem senaste åren har bolaget redovisat förlust vid två tillfällen. Så blir det även i år. Det bästa året var 2002, då Teleca nådde en rörelsemarginal på 5 procent, vilket inte är särskilt imponerande.
Bakom den svaga utvecklingen har funnits en vildvuxen och svåröverskådlig koncern med låg effektivitet. Flera bespar-ingsprogram har genomförts, men det var först i fjol som ledningen tog tag i de stora strukturella problemen. Detta innebär bland annat att inga nya investeringar genomförs i den förlustbringande verksamheten i Mobile Products, och IT-konsulten AU-system ska säljas.
I fjol beslutade Teleca att öka fokus på mobiltelefoni, som är koncernens kärnkompetens sedan många år. Ett offensivt steg i den riktningen var förvärvet av Rysslands ledande konsultföretag inom mobiltelefonutveckling, Telma Soft. Förvärvet innebar bland annat att Teleca kunde lägga över egen produktutveckling och arbetsuppgifter inom kundbetjäning på Telma och därigenom uppnå kostnadsbesparingar.
Genom att minska antalet divisioner från fem till tre togs ytterligare ett steg i renodlingen. Benima, verksamt inom industriell IT och automation, såldes dessutom under våren 2006. Kvar fanns divisionerna AU-system och Teleca Mobile.
AU-system är en traditionell IT-konsult, vars kompetens framför allt finns inom nätverk. Denna del bedömdes emellertid inte ha mycket gemensamt med Teleca Mobile, som arbetar med mobiltelefonindustrin. För att renodla verksamheten beslutades därför att AU-system skulle knoppas av och delas ut till aktieägarna.
I juni i fjol bytte Teleca VD; René Svendsen-Tune, med bland annat ett förflutet inom Nokia Networks, tillträdde.
I höstas genomfördes ett bespar-ingsprogram inom Teleca Mobile och AU-system. Bland annat avvecklades vissa produktionsenheter. Under hösten såldes varumärket Popwire och immateriella rättigheter till vissa mediekonverteringsprodukter. Dessutom såldes verksamheterna inom Life Science och Embedded Solutions i Stockholm till industrikonsulten Prevas.
Förändringarna medförde en rörelseförlust under 2006 på 255 miljoner kronor. Nedskrivningar av balanserade utvecklingskostnader, omstruktureringskostnaderna, kundförluster och reserveringar för kundrelaterade fordringar uppgick till 280 miljoner kronor.
2006 var dock ett bra konsultår, och trots de omfattande strukturella förändringarna ökade Telecas omsättning med 9 procent, till 2 780 miljoner kronor. Av ökningen var 3 procent organisk tillväxt.
Vid utgången av 2006 bestod koncernen av Teleca Mobile, som omfattar enheterna Mobile Consulting och Mobile Products, samt AU-system. Consulting omfattar en global konsultverksamhet med tjänster som systemutformning, integration av programhårdvara i mobiltelefoner och skräddarsydda lösningar.
Lönsamheten i Consulting har varit hygglig. Mobile Products, däremot, har varit en stor belastning för koncernen. I flera år har Teleca satsat stora resurser på utveckling av en produktportfölj av integrerade mjukvaror för mobiltelefoner. För närvarande består dessa av applikationer för meddelandetjänster, innehållshanter-ing, säkerhet, digitala rättigheter, bildhantering och mediespelare.
Dessa satsningar har dock inte gett de förväntade intäkterna, samtidigt som utvecklingskostnaderna varit stora. För Teleca handlar det om förluster på flera hundra miljoner kronor de senaste åren. Det svaga resultatet i Teleca i fjol kan till allra största delen hänföras till Mobile Products, som hade ett rörelseresultat på minus 218 miljoner kronor.
I vår har Teleca emellertid beslutat om ett investeringsstopp i mjukvarusviten Obigo, som är en portfölj av integrerade programvaror för mobila enheter. I dag består denna portfölj av applikationer för surfning, meddelandetjänster, innehållshantering, säkerhet, digitala rättigheter, bildhantering och medieuppspelning.
Investeringsstoppet innebär i praktiken att verksamheten står inför en avveckling. Utvecklingscentrumet i Malmö/Lund kommer att stängas, och de mer än 200 anställda erbjuds anställning av Sony Ericsson Mobile Communications. Underhåll av och tjänster för de existerande produkterna kommer att ske via kontoren i Sydkorea och Ryssland.
Konsekvensen av avvecklingen är att utvecklingskostnader och goodwill som balanserats inte längre har något större värde. De kommer att skrivas ned med sammanlagt 452 miljoner kronor i år. Avvecklingen medför även omstruktureringskostnader på 30 miljoner och ett löpande underskott i år på drygt 90 miljoner kronor.
I samband med beskedet om en avveckling av Teleca Mobile kom också beskedet att AU-system inte kommer att delas ut som tidigare aviserats utan att verksamheten i stället har sålts för 822 miljoner kronor. Försäljningen är en kontantaffär, som ger en reavinst på 378 miljoner kronor.
Reavinsten samt nedläggningen av Obigo medför sammantaget en resultatbelastning på 198 miljoner kronor i år, vilket i huvudsak beror på nedskrivningar. Kassan kommer däremot att öka med nära 800 miljoner kronor. Den blir därmed större än det behov som finns för den kvarvarande verksamheten. Därför ska Teleca göra en utdelning om totalt 570–630 miljoner kronor, eller 9–10 kronor per aktie, genom ett inlösenprogram.
Teleca hade vid utgången av förra året 3 600 anställda och verksamhet i 17 länder. Efter årets åtgärder krymps verksamheten, men Teleca kommer även i fortsättningen att vara ett stort internationellt konsult-bolag.
Teleca Mobile Consulting kommer att ha 2 000 medarbetare i elva länder i Asien, Europa och Nordamerika. Bolaget kommer även i fortsättningen att vara världsledande som leverantör av programvarulösningar till mobiltelefonbranschen.
I fjol hade Mobile Consulting en omsättning på 1 477 miljoner kronor, med en organisk tillväxt på 5 procent. Omsättningen i Sverige svarade för 22 procent och i övriga Europa för 33 procent. Nord-amerika svarade samtidigt för 23 procent och Asien för 22 procent.
I fjol hade Consulting ett rörelseresultat på 113 miljoner kronor. Justerat för kundförluster till följd av tyska Ben Q:s konkurs var rörelseresultatet 159 miljoner. Det motsvarar en rörelsemarginal på 10,8 procent.
Consulting har en bred bas med starka kundrelationer, och de tjänster som levereras baserar sig på hög kompetens med starka marginaler. Det finns en trend mot fler datatjänster och multimediefunktioner i mobiltelefonerna, vilket gynnar Consulting – liksom trenden mot ett allt mer mobilt Internet.
Efter många svaga år är förtroendet för Teleca svagt på aktiemarknaden. Efter årets förändringar tror vi dock på ett vändningsläge för bolaget.
Trots negativa effekter av nedläggningen av Obigo räknar vi med att Consultings omsättning i år blir 1 500 miljoner kronor. Bland annat ingår Telma hela året.
För 2008 räknar vi med en omsättning på omkring 1 600 miljoner kronor. Med en marginal på 10 procent och en skattebelastning på 28 procent hamnar vinsten 2008 på omkring 1,80 kronor per aktie. I år medför avvecklingen av Obigo ett väsentligt lägre resultat även i Consulting.
Med en årlig tillväxt på 5 procent och en marginal på cirka 10 procent är det motiverat att värdera Teleca till 12 gånger vinsten. Det ger i dag ett motiverat värde på 22 kronor. Till detta ska läggas utdelningen på 9–10 kronor per aktie efter försäljningen av AU-system, det vill säga sammantaget 31–32 kronor.
Detta är Teleca
Teleca är ett konsultföretag som utvecklar och integrerar lösningar för programvaru-intensiva kunder över hela världen.
Optimisten hoppas att fokuseringen mot mobiltelefonindustrin innebär bra tillväxt med goda marginaler och låg risk.
Pessimisten befarar att avvecklingen av Obigo innebär stor kapitalförstöring och att försäljningen av AU-system ger ett alltför stort beroende av mobilindustrin.
3 åsikter
Aktiespararen anser att nya Teleca har en intressant värdering på börsen. Till följd av avvecklingen av Obigo har risknivån i aktien sjunkit väsentligt.
SEB Aktiehandel anser att Teleca är värt 26–28 kronor per aktie efter den extrautdelning på 9–10 kronor som aviserats. SEB upprepar rekommendationen köp.
Börsveckan anser att Teleca har varit en besvikelse det senaste året men behåller trots detta köprådet efter försäljningen av AU-sy-stem och avvecklingen av Obigo.
Börstemperatur
Marknadens syn på ledningens kompetens
Tillväxtpotential
Utdelningspolitik
Lönsamhet
Trygg placering