Direkt till innehållet ?

Marknadskommentar:
Det finns fog för optimismen

I takt med att framför allt konjunkturkänsliga aktier stiger ställer marknaden in sig på en snabb återgång till tillväxt i den europeiska ekonomin. Mycket talar för att det finns fog för optimismen.

Börsen har visat en sällsynt styrka under de senaste två månaderna. Sedan mitten av december har index för Stockholmsbörsens 30 mest omsatta aktier stigit med nästan 20 procent. Sedan årsskiftet är uppgången 12 procent. Så stora uppgångar är sällsynta och brukar följas av någon månad med en mer avvaktande inställning från placerarnas sida. Därefter ska kurserna ta ny fart uppåt om det historiska mönstret följs.

Det kraftigt ökade intresset för aktier är en kombination av flera orsaker, där huvudanledningen just nu är att en lösning på Greklandskrisen är på väg som förhoppningsvis är långsiktigt hållbar. Därmed minskar också riskerna i andra delar av euroområdet. Med Greklandsproblemet borta från agendan kan politikerna koncentrera sig på andra frågor.

Europeiska Centralbankens massiva insatser för att förse bankerna inom euroområdet med likviditet har spelat en stor roll den senaste tiden, inte bara för att bättra på humöret på de finansiella marknaderna utan också för att bidra till stabilitet i den reala ekonomin. Stämningen bland konsumenter och företag är på väg att bli bättre. Konjunkturutsikterna som alldeles nyligen var så dystra har snabbt ljusnat. För aktiemarknadens del blir effekten att vinstutsikterna förbättras.

Men det är inte bara Grekland som lyft börsen de senaste dagarna. På måndagen sänkte den kinesiska centralbanken reservkraven på de landets banker och ytterligare sänkningar väntas. Det betyder att centralbanksledningen i Kina inte är särskilt orolig för överhettning. Det sänkta reservkravet ökar de kinesiska bankernas möjlighet att öka utlåningen och därmed hjälpa till att stimulera ekonomin.

Den ökade riskaptiten märks också på andra håll än på aktiemarknaderna. Såväl råvarupriser som räntor stiger. Euron följer dessutom det normala mönstret att stärkas mot dollarn i lägen där riskerna bedöms bli mindre. Den svenska kronan följer med euron upp mot dollarn och kan dessutom förväntas stärkas ytterligare.

Högre råvarupriser och starkare krona kan snabbt skapa samma problem som vi såg i början av 2011 då de svenska börsföretagens marginaler påverkades oväntat negativt av högre kostnader och ogynnsamma valutakurser. Oljepriset har inte bara rört sig uppåt tack vare allmänt ljusare ekonomiska utsikter. Irans konflikt med omvärlden påverkar också priset. I takt med att kurserna stiger ökar också kraven på företagen att infria de allt högre ställda vinstförväntningarna.

Med Grekland förhoppningsvis borta från agendan kommer marknaderna i stället att fokusera på de bredare ekonomiska utsikterna. Sannolikt kommer ögonen att riktas mer mot USA och hur den amerikanska ekonomin kan komma att utvecklas efter valet i november i takt med att presidentvalskampanjen kommer in i ett allt hetare skede. Skuldfrågan kommer förmodligen att på nytt lyftas fram. Förr eller senare kommer förmodligen också USA:s obalanser att skapa ny turbulens på marknaderna. Relationen USA-Kina som det varit tyst om en tid är en annan fråga som lär komma tillbaka i nyhetsflödet.

Efter den senaste tidens kraftiga börslyft runt om i världen är det sannolikt att utvecklingen går in i ett lugnare skede under någon månad. Förutsatt att de ekonomiska indikatorerna pekar i rätt riktning, vilket de förmodligen kommer att göra under en tid framöver, kommer aktiekurserna därefter att ta ny fart uppåt.

Med ett starkare ekonomisk klimat kommer börsbolagens vinster att fortsätta stiga. Med nyckeltal som inte är särskilt utmanande i dagsläget finns det utrymme för ytterligare kursuppgångar. Chansen är stor att toppnivåerna från början av 2011 kommer att passeras någon gång under de närmsta sex månaderna. För att nå dit räcker det med att hoppet om en växande ekonomi i Europa återvänder tillsammans med att tillväxten fortsätter vara stabil i resten av världen.

Anders Haskel
Börsanalytiker och kapitalförvaltare

 
 
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.

Om artikeln

Fler artiklar av författaren

Alla Artiklar

Mer ur Nyhetsbrevet v. 8, 2012

Alla Artiklar

Förbundet i sociala medier

Aktiespararens utgivningsdagar 2012

NrUtgivn
1 13/1
2 10/2
3   9/3
4   5/4
5   4/5
6/7   1/6
8 17/8
9 14/9
10 12/10
11   9/11
12   7/12