Välkommen till Aktiespararna!
Den stora överraskningen i Electrolux rapport var enligt Handelsbanken att volymerna på den europeiska marknaden stigit under kvartalet. Detta, kombinerat med en god försäljningsmix, medförde ett rörelseresultat som var klart högre än väntat.
Utdelningen lämnades oförändrad på 6,50 kronor, vilket kan tolkas som ett tecken på bolagsledningens förtroende.
”Vi bedömer att de viktiga drivkrafterna för Electrolux; konsumentförtroende, husstarter och sysselsättning har förbättrats och enligt vår erfarenhet samvarierar dessa med tillväxten i vitvaror. Utöver dessa uppmuntrande indikatorer räknar vi med att vinsttillväxten tar fart under kommande kvartal med stöd av volymer, försäljningsmixen, råmaterialkostnader och besparingar”, skriver Handelsbanken.
Handelsbanken räknar med att en vändning på den amerikanska husmarknaden i kombination med återvändande vinsttillväxt kommer att utgöra kursdrivande faktorer för Electrolux-aktien och upprepar sin köprekommendation.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.