Välkommen till Aktiespararna!
Som en del i avtalet mellan Nokia och Microsoft kommer Nokia att få engångsbetalningar med start under det fjärde kvartalet 2011. Få detaljer är kända avseende effekten dessa betalningar kommer få på resultaträkningen men Handelsbanken bedömer att nettoeffekten bör vara positiv på bruttomarginalen. Med anledning av detta är det svårt att hävda att Nokia inte kommer att nå upp till sin marginalguidning även om omsättningstrenden är avtagande.
Det framgår av en analys daterad den 20 januari.
”Introduktionen av WP7 och Symbiantelefoner är i ett tidigt skede och dessa har ännu bara lanserats i utvalda länder, vilket gör att effekten på det fjärde kvartalets resultat troligen blir mindre än många hoppats på. Intresset för de nya telefonerna är ljummet och vi ser få tecken på att detta tilltar även om lansering i ytterligare några länder under det första kvartalet 2012 bidrar till att öka volymerna”, skriver Handelsbanken.
Nokia är fortfarande till stor del beroende av försäljningen av ordinära telefoner, ett segment som Handelsbanken bedömer är i strukturell nedgång. Den största risken för Nokia är att nedgången tilltar under 2012.
”Även om våra prognoser för den kommande rapporten för det fjärde kvartalet 2011 (26 januari) inte avviker i någon större grad från marknadens, är vi betydligt mer pessimistiska inför det andra halvåret 2012. Så länge som Nokia inte vidtar omfattande åtgärder för att anpassa kostnadsbasen till en lägre omsättning behåller vi en försiktig hållning till aktien och rekommenderar Minska”, skriver Handelsbanken.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.