Direkt till innehållet ?

SHB gör förändringar i råvarusektorn

I dag presenterar Handelsbanken en samlad rapport över de nordiska gruv- och stålbolagen. Med stöd av en ekonomisk återhämtning i USA och hög aktivitet på den kinesiska marknaden räknar banken med att metallpriserna kommer att vara fortsatt höga under 2012 och skapar starka kassaflöden till gruvbolagen.

Det framgår av en analys daterad den 18 januari.

Genom lägre lagernivåer och begränsat utbud har stålpriserna stigit men givet de mer dystra utsikterna för Europa behåller Handelsbanken sin syn om en relativt svag efterfrågan på stål i denna del av världen. I kombination med höga insatskostnader (järnmalm och kol) riskerar vinsterna att pressas framöver.

”Vi räknar med att de bolag som utvinner metaller kommer att gynnas mest av det ekonomiska läget under 2012”, skriver Handelsbanken.

I sektorn gör Handelsbanken följande rekommendationsförändringar; SSAB sänks till Minska, Boliden sänks till Öka och Lundin Mining höjs till Köp.

 
 
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.

Om artikeln

Förbundet i sociala medier

Aktiespararens utgivningsdagar 2012

NrUtgivn
1 13/1
2 10/2
3   9/3
4   5/4
5   4/5
6/7   1/6
8 17/8
9 14/9
10 12/10
11   9/11
12   7/12