Direkt till innehållet ?

Spara i aktier 2006:
Sju gyllene regler för aktiesparare

Sparande i aktier och aktiefonder medför alltid en viss risk, särskilt på kort sikt. Men om sparandet sker enligt Aktiespararnas sju Gyllene regler är chansen till framgång stor. Lägg sedan till de åtta särskilda råden till fondsparare – och chanserna till bra avkastning är mycket goda.

Aktiespararnas sju Gyllene regler för aktiesparare har nu mer än 20 år på nacken, och i fjol utvidgades de till att också gälla aktiefonder. Därutöver kompletterades de Gyllene reglerna i fjol med ytterligare åtta råd särskilt för fondsparare.

Sparande i aktier och aktiefonder har i avkastning utklassat allt annat sparande efter andra världskriget. Historiskt har avkastningen i genomsnitt varit runt 12 procent per år, men svängningarna är stora. Enstaka, eller korta serier med, år av starka uppgångar på aktiemarknaden kan senare följas av mer eller mindre kraftiga rekyler. Men erfarenheten säger att alla rekyler långsiktigt är köplägen. Och 12 procent i genomsnittlig avkastning per år betyder att ett investerat kapital fördubblas ungefär vart sjunde år.

Erfarenhet ligger också bakom utformningen av Aktiespararnas Gyllene regler. De första reglerna nedtecknades av Aktiespararnas amerikanska motsvarighet, National Association of Investors Corporation (NAIC), och de bygger på den praktiska erfarenhet som en stor mängd aktieplacerare i USA hade tillägnat sig efter år av aktiesparande på den väl utvecklade USA-marknaden. Efter anpassning till svenska förhållanden utarbetades först sex gyllene regler för aktiesparande. Antalet regler utökades 2002 till sju, i samband med att innehållet till viss del reviderades, och i fjol utvidgades reglerna till att också innefatta aktiefonder.

Att de Gyllene reglerna är värda att följa är lätt att inse om man tittar på hur den svenska aktiemarknaden utvecklades för bara några år sedan. Regel nummer 3, som säger att man bör sprida riskerna genom att investera i 10–15 bolag i 5–6 branscher (sektorer), hade räddat stora delar av många aktieägares sparmedel i det stora börsraset i början av seklet.

När nedgången började 2000 hade kolossalt många aktiesparare endast enstaka bolag i sina portföljer, vanligen bara Ericsson och/eller dåvarande Telia, en sparstrategi som från risksynpunkt är helt galen. Ju färre aktier en portfölj innehåller, desto större är risken för att sparandet blir ett fullständigt fiasko – som många fick erfara under 2000–2003. Om de hade spritt sina insatser i portföljerna skulle kapitalförstöringen ha blivit avsevärt mindre under de här åren.
Med Aktiespararnas sju Gyllene regler är framgång på börsen om inte garanterad så åtminstone märkbart underlättad. Här är reglerna, med kommentarer:

Regel 1: Sätt mål för ditt sparande i aktier och aktiefonder – var långsiktig.

Det är du som sätter målet för ditt sparande. Ha realistiska förväntningar. Historiskt sett har aktier och aktiefonder gett en genomsnittlig total avkastning på omkring 12 procent per år. På kort sikt kan aktiers och aktiefonders värde fluktuera kraftigt. Aktier och aktiefonder är därför en långsiktig sparform.

Förutsättningarna på marknaden ändras hela tiden, och det är därför viktigt att du anpassar din portfölj till de nya förutsättningarna. Byt en aktie du inte längre tror på mot en som du finner mer förtroendeingivande. Men hoppa inte ständigt från tuva till tuva i en desperat jakt på optimal avkastning – sådant beteende brukar inte löna sig. En långsiktig köp-och-behåll-strategi är i regel klart bäst.

Regel 2: Investera regelbundet.

Investera inte hela kapitalet som du avsatt för ditt sparande i aktier och aktiefonder vid ett enda tillfälle. Då riskerar du att köpa dyrt. Återinvestera utdelningar och avstå ifrån att hoppa ut ur och in i marknaden – det kan ofta medföra stora omkostnader.

Att spara regelbundet i aktier och aktiefonder innebär att du alltid kommer in på marknaden till ett bra genomsnittspris. Det är i praktiken omöjligt att exakt pricka in bottnar och toppar för köp respektive försäljning. Regelbundna investeringar är i längden att föredra. Använd gärna Aktieinvest – där kan du spara regelbundet i både aktier och aktiefonder även med små summor.

Regel 3: Kontrollera riskerna.

Satsa inte allt på en aktie eller ett fåtal aktier. Köp 10 till 15 aktier i 5 till 6 olika branscher. Då är du mindre exponerad för svängningarna i både bolag och branscher. En ordentlig riskspridning ger ett visst skydd om några enstaka aktier i portföljen faller i värde. Satsa inte heller allt på en fond eller ett fåtal fonder med alltför snäv inriktning. En spridning mellan branscher och länder ger en minskad exponering mot marknadens risker. Tänk dock på att alltför många fonder inom en och samma kategori är sämre än en indexfond.

Erfarenheten från ensidiga satsningar i bolag inom IT och telekommunikation runt sekelskiftet förskräcker. Du får helt enkelt inte betalt för den extra risk det innebär att koncentrera sparandet alltför högt.

Regel 4: Var försiktig med belåning.

Att köpa aktier och aktiefonder för lånade pengar kan leda till stora vinster snabbt – men kan också innebära privatekonomisk katastrof. Aktiespararna avråder inte helt från belåning men vill starkt betona att det krävs stor erfarenhet av aktiemarknaden för att köpa aktier och aktiefonder för lånade pengar.

En förutsättning för belåning av portföljen är att den måste tåla även en så lång och djup nedgång som aktiemarknaden drabbades av 2000–2003. Risken är annars uppenbar för att du, för att klara belåningsgränserna, måste sälja de aktier eller aktiefondsandelar som tillfälligt står extremt lågt. Tumregel: En portfölj bör inte belånas med mer än 25 procent av sitt värde.

Regel 5: Håll dig välinformerad och följ inte råd okritiskt.

Det krävs kunskap för att man ska lyckas med placeringar i aktier och aktiefonder. Sträva därför alltid efter att hålla dig informerad om de bolag/aktiefonder du äger aktier/andelar i. Följ med vad som rapporteras om bolagen/aktiefonderna. Läs årsredovisningar och delårsrapporter. Lyssna gärna på råd som andra ger, men följ inte råden okritiskt. Bilda dig alltid en egen uppfattning. Det är bara du själv som får stå för konsekvenserna av att ha följt dåliga råd.

Tag gärna till dig information från många olika källor och använd den som beslutsunderlag. Köp aldrig det du inte förstår.
Lär dig också hur olika sorters händelser och beslut påverkar olika branscher och hur aktiemarknaden och enskilda företag reagerar på olika omvärldsfaktorer, till exempel effekterna av dollarfall, oljeprischocker, råvaruprisers utveckling och ränteförändringar.

Regel 6: Gör din egen analys.

Köp inte aktier i bolag du inte har undersökt närmare och inte känner väl till. Detsamma gäller vid köp av aktiefonder. Gör din egen analys av såväl bolaget som aktiefonden du avser att köpa aktier/andelar i. Använd Aktiespararnas analysverktyg.

Leta efter bolag med en stabil och positiv vinstutveckling, och härvid är Aktiespararnas programvara ”Hitta kursvinnare” en bra hjälp. För aktiefonder kan utvärderingar av och betyg från till exempel Morningstar och Fondmarknaden.se vara till god hjälp.

Målet är att det investerade kapitalet ska fördubblas på fem år, vilket innebär en årlig värdestegring på 15 procent. Tro dock inte att du ska kunna göra snabba, spektakulära klipp. Ha tålamod!

Regel 7: Sätt upp regler för när du ska omplacera.

Omplacera när någon av dina aktier/aktiefonder har kommit att utgöra en alltför stor andel av din portfölj eller när bolaget/aktiefonden inte längre lever upp till de förutsättningar som gällde vid förvärvstidpunkten. Att alltför ofta ompröva investeringar kan skapa onödig stress och leda till felaktiga beslut. Vid omplacering, planera så att du inte betalar skatt i onödan.

Avyttra eller omplacera i rätt tid, exempelvis när en aktie i portföljen blivit övervärderad. ”Gift dig” inte med aktier i dina favoritbolag. Även om ett bolag är bra behöver detta inte nödvändigtvis innebära att aktien är bra att äga.
Utvärdera dina aktiefonder regelbundet, och följ utvecklingen i de regioner/sektorer du köpt fondandelar.