Välkommen till Aktiespararna!
Volvo upprepar sin positiva marknadsbedömning av 2012, vilket enligt Swedbank bör få en lugnande effekt. Swedbank är särskilt nöjda med 2012-utsikterna för lastvagnar i Europa, -9 procent, och Brasilien, -6 procent. Den oförändrade bedömningen för CE i Kina är positiv med tanke på marknadsoroligheterna.
Swedbank upprepar rekommendationen köp och höjer riktkursen till 115 kronor (105).
Det framgår av en analys daterad den 6 februari.
Rörelseresultatet för koncernen i Q4 2011 blev 6,995 miljoner kronor (Swedbanks estimat 7,191 miljoner kronor). Den operationella hävstången var åt det låga hållet både inom Lastvagnar (17 procent exklusive valutaeffekter) och inom VCE (9 procent exklusive valutaeffekter). Huvudförklaringen är den negativa geografiska mixen med relativt stark tillväxt i Nordamerika och en minskande andel av försäljningen från Europa och Kina.
Orderingången i Q4 blev -4 procent Q/Q (Scania -17 procent) och 7,7 procent Å/Å, vilket ger en book/bill på 0,83, i linje med Swedbanks förväntningar.
Både Volvo och Scania har rapporterat en stabilisering i efterfrågan på lastvagnar i Europa under januari. Swedbanks har ökat sina leveransestimat för Europa -10 procent från -15 procent (Volvos estimat är -9 procent) och i Sydamerika till -11 procent från -25 procent (Volvos estimat -6 procent i Brasilien).
För VCE har Swedbank höjt volymestimaten för Kina (25 procent av VCE:s omsättning) till oförändrat Å/Å från -10 procent.
”Under 2012 kommer Volvos globala strategi att ge utdelning och Nordamerika kommer att hjälpa till att balansera möjliga nedgångar i efterfrågan i Europa och Sydamerika. På grund av högre volymestimat uppjusterar vi estimaten för rörelseresultatet för 2012-13 med 2-8 procent”, skriver Swedbank.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.