Välkommen till Aktiespararna!
Riskaptiten har ökat på börsen. Det gäller inte minst bankaktierna som har utvecklat potentiella bottenformationer inför den kommande rapportsäsongen.
SX Finans (346,28 kronor) har visat relativ svaghet mot OMXS 30-index det senaste halvåret. Enligt trendanalysen visar sektorn också teknisk svaghet genom sin fallande trend som i dagsläget talar emot köp. Bedömningen omvärderas om index har kraft att signifikant passera motståndet vid 342 som testades under måndagen.
Vid ett eventuellt trendbrott kan index i första hand förväntas fortsätta upp till motståndet vid 360 som ger en indikation på styrkan i köpsignalen. Passeras även denna nivå kan indexuppgången fortsätta till nästa motstånd i trakterna av 385. Det motsatta scenariot gäller om den fallande trenden inte slås sönder vilket bäddar för ny kortsiktig nedgångsfas till något av stöden vid 317 eller 300.
Klicka på diagrammet för att förstora detNordeas (58,95 kronor) rapport för det tredje kvartalet kan ge en fingervisning om vart kurstrenden för bankerna är på väg. I likhet med flera andra bankaktier har Nordea visat indikationer på teknisk styrka de senaste veckorna. Trendbrottet i slutet av september gav en första signal om att trenden var på väg att vända upp.
Under måndagen visade aktien fortsatt styrka genom att marginellt passera den förra toppnoteringen på 58,45 kronor. Vid ett signifikant genombrott av motståndet vid 60 kronor fullbordar aktien en mindre bottenformation som bekräftar vändningen uppåt. Kortsiktigt kan kursuppgången efter en eventuell köpsignal begränsas till trakterna av 62 kronor där trenden har en potentiell motståndslinje.
På längre kan det bli mer om bottenformationens riktkurs på 70 kronor infrias fullt ut. Rapporten nästa vecka är en riskfaktor. Uppgångsscenariot slås sönder om aktiekursen vänder ner och passerar stödet vid 54 kronor. Kursfallet kan då förväntas fortsätta till stödet vid 49,50 kronor där det kan ges ett nytt köptillfälle i aktien.
Klicka på diagrammet för att förstora det
Tomas Trocmé
Teknisk analys finns att läsa varje vecka i Aktiespararnas nyhetsbrev. Registrera webbkonto och anmäl dig som prenumerant här.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Alla Artiklar