Oron bland placerarna har ökat efter det kraftiga börsfallet i mitten av maj. I ett tekniskt perspektiv var rekylen inte helt oväntad, eftersom trend-analysen hade indikerat att OMXS 30-index skulle vända nedåt mot 1 000-nivån, där den positiva trendkanalen hade sin stödlinje. Men indexfallet blev betydligt kraftigare än så, vilket har utlöst en säljsignal på Stockholmsbörsen.
Exakt hur djup svackan blir är omöjligt att säga. OMXS 30-index testar nu ett stöd vid 920-nivån, som kommer att ge en indikation på styrkan i säljsignalen. Bryts detta stöd kan vändningen i stället komma vid eller strax ovanför 900-nivån.
De kortsiktiga tekniska indikatorerna visar att börsen är kraftigt översåld, vilket är det starkaste tekniska argumentet för att vi står inför en snar inbromsning av kursfallet.
Att döma av säsongmönstret kan det däremot dröja innan vi får en tydlig vändning uppåt, eftersom juni brukar vara en betydligt svagare börsmånad än juli.
Vid sidan av börsen finns det skäl till att bevaka dollarkursen, som har utlöst en säljsignal. Försvagningen av USA-dollarn har förstärkt rekylen på Stockholmsbörsen, och enligt den tekniska analysen kommer nedgången för dollarn att hålla i sig.
En toppformation indikerar att dollarkursen kan falla till trakterna av 6,90 kronor, men kortsiktigt kan vi trots detta få se en förstärkning innan nedgången fortsätter. Skälet är att dollarn befinner sig i botten av en negativ trend, som ger utrymme för en rekyl uppåt mot trendkanalens motståndslinje i trakterna av 7,70 kronor innan nästa nedgångsfas inleds.
Ericsson (23,20 kronor) har rört sig sidledes i ett konsolider-ingsintervall, som begränsats av ett stöd vid 25,50 kronor och ett motstånd vid 29 kronor. Aktien utlöste en falsk köpsignal när motståndet i formationen bröts i mars, eftersom kurspotenti-alen på 32 kronor inte infriades fullt ut. Delårsrapporten infriade inte heller förväntningarna, vilket blev den definitiva vändpunkten för aktien, som utlöste en säljsignal när stödet vid 25,50 kronor bröts i maj.
I nästa uppgångsfas kan vi i första hand förvänta oss ett test av motståndet vid 25,50 kronor och, om detta bryts, en fortsatt kursuppgång till 29 kronor. Säljsignalen indikerar att aktiekursen kan falla till stödet i trakterna av 22,50 kronor in–nan vändningen kommer.
I bästa fall påbörjas återhämtningen inom ett svagare stödområde som bildats mellan 23,20 och 23,50 kronor.
Elekta (112 kronor) befinner sig vid ett tekniskt vägskäl efter en kraftig rekyl, där aktiekursen har fallit tillbaka till ett starkt stödområde mellan 106 och 110 kronor. Det senaste året har aktiekursen konsoliderat mellan 106 och 142 kronor, men i ett längre perspektiv rör sig aktien fortfarande cykliskt i en positiv primärtrend.
Konsolideringsformationen och primärtrenden har stödlinjer som sammanfaller vid 110 kronor, där aktiekursen nu befinner sig.
Normalt ska stödområdet hålla, men den turbulenta börsen ökar risken för en säljsignal, som i så fall öppnar vägen för ett kursfall till närmaste stöd vid 90 kronor. Håller stödet kan vi i stället förvänta oss en ny uppgångsfas, som i första hand kan lyfta aktiekursen till motståndsområdet mellan 135 och 142 kronor.
Nordea (86,50 kronor) är en potentiell köpkandidat när börsen stabiliseras. En styrka är att den positiva primärtrenden fortfarande är intakt, trots att aktiekursen har fallit med 13 procent från kurstoppen på 99,25 kronor i början av maj. Om det cykliska kursmönstret håller i sig kommer en ny uppgångsfas att kunna inledas ovanför trendens stödlinje, som finns vid 85 kronor. Trendkanalen ger utrymme för en kursuppgång till 105 kronor, men i ett första steg kan vi förvänta oss ett test av motstånden mellan 96 och 99 kronor. Det finns risk för att den positiva trenden bryts om börssvackan fortsätter, men ett nytt köptillfälle kan då ges i trakterna av 78 kronor, där det finns ett kraftigt stödområde.
Tieto Enator (214 kronor) utlöste en teknisk säljsignal när den positiva trenden bröts i slutet av april. Aktiekursen har fallit med 30 procent och närmar sig nu starka psykologiska stöd i intervallet 200 till 210 kronor, där ett nytt köptillfälle i aktien kan skapas. Håller inte dessa stöd kan vändningen i stället komma ovanför nästa stödområde i trakterna av 187 kronor.
Nästa uppgångsfas kan i ett första steg lyfta aktiekursen till motståndet vid 234 kronor, som ger en indikation på styrkan i kursuppgången. Ger motståndet vika kan kursuppgången fortsätta till nästa motstånd vid 245 kronor.
Axfood (196 kronor) utlöste en köpsignal när årets negativa trendutveckling bröts i slutet av april. Aktien steg initialt, bara för att snabbt falla tillbaka när den allmänna börstrenden sviktade. Rekylen skapar ett nytt köptillfälle i aktien, som nu testar ett stöd vid 195 kronor. Håller inte detta stöd kan vändningen upp mot 215 kronor komma ovanför stödet vid 184 kronor, som är betydligt starkare.