Välkommen till Aktiespararna!
Bolidens vd Lennart Evrell upprepade under onsdagen samma bild han gav i samband med bolagets kapitalmarknadsdag för två veckor sedan.
"Det är samma bild vi ser nu", säger Evrell till Nyhetsbyrån SIX, i samband med China Metal Forum.
Under kapitalmarknadsdagen den 6 september meddelade Boliden att de sett mindre tecken av påverkan på efterfrågan i spåren av den rådande finansoron. Än så länge var dock efterfrågan stor på Bolidens produkter.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Alla Artiklar