Välkommen till Aktiespararna!
Den planerade räddningen av den belgisk-franska banken Dexia är svår att genomföra då Belgien inte kan möta den överenskomna andelen av finansieringen och Frankrike kan behöva öka sin andel.
Det rapporterar den belgiska tidningen De Standaard och hänvisar till källor, rapporterar Dow Jones Newswires.
Rapporten satte press på euron i tidig handel på onsdagen på spekulationer att Frankrikes kreditbetyg AAA kan vara hotat.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.