Direkt till innehållet ?

Frankrike kan behöva ta större del för räddning av Dexia

Den planerade räddningen av den belgisk-franska banken Dexia är svår att genomföra då Belgien inte kan möta den överenskomna andelen av finansieringen och Frankrike kan behöva öka sin andel.

Det rapporterar den belgiska tidningen De Standaard och hänvisar till källor, rapporterar Dow Jones Newswires.

Rapporten satte press på euron i tidig handel på onsdagen på spekulationer att Frankrikes kreditbetyg AAA kan vara hotat.

 
 
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.