Välkommen till Aktiespararna!
Ragnhild Wiborg som blivit känd som en aktiepessimist under hela finanskrisen tvingas lägga ned fonden Consepio.
I senaste numret av Aktiespararen intervjuas tre av fondbranschens mest uppmärksammade fondförvaltare med en sak gemensamt. De är pessimister som missat den senaste uppgången, men som ändå håller fast vid sin marknadstro. Nu meddelas att en av dessa förvaltare, Ragnhild Wiborg, tvingas lägga ned sin fond Consepio.
Så här skriver fondbolaget om styrelsens beslut att lägga ned fonden:
”Det är med stor beklagan som vi måste meddela att styrelsen i Wiborg Kapitalförvaltning (”Fondbolaget”) har beslutat att bolaget skall upphöra med förvaltning av specialfonden Consepio. Efter mer än tio års förvaltning sedan Consepios start ser vi oss nödgade att stänga ned en fond som tidvis haft goda förvaltningsresultat, men som det senaste året uppvisat svag avkastning vilket har varit en besvikelse både för investerare och portföljförvaltare.”
Ragnhild Wiborg har blivit känd som en aktiepessimist under hela finanskrisen, och följaktligen har fonden oftast gått på tvärs med den allmänna börsutvecklingen. Hitintills i år har fonden tappat nästan 20 procent i värde, vilket främst beror på en bedrövlig utveckling under juni med en nedgång på 15 procent.
– Nedgången i juni berodde framför allt på våra korta positioner som gick upp i slutet av juni då det var tal om att den europeiska ekonomin höll på att ”räddas”. Samtidigt hade vi en del långa positioner som inte följde med i uppgången. Sedan fanns också en gruvaktie i vårt innehav som sjönk med 50 procent de sista dagarna i juni, säger förvaltaren Ragnhild Wiborg, till tidningen Aktiespararen.
Läs Aktiespararens artikel, där fonden Consepio medverkade, här.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Genom att kommentera godkänner du våra villkor.
Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.
Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.
Kommentarerna får inte innehålla:
Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.