Välkommen till Aktiespararna!
Tillväxtmarknaderna började året starkt med breda uppgångar, men under våren har vi sett kraftiga tillbakagångar – främst i Latinamerika. Utvecklingen skapar köpläge, skriverHenrik Lundin på Nordea.
Vi har betonat vikten av att se över riskerna i portföljerna, speciellt med tanke på att börsen stigit med nästan 200 procent sedan botten i slutet av 2002. Professionella placerare rebalanserar (riskjusterar) sina portföljer löpande, men privata placerare gör det sällan. Därför bör man – innan man ändrar den kortsiktiga strategin – se över just den långsiktiga strategin. Men det är en individuell fråga och i denna krönika koncentrerar jag mig bara på den kortsiktiga delen.
Aktier är fortfarande vårt favorittillgångsslag, men avkastningen blir betydligt lägre än förra året. Att aktiemarknaden fortfarande visar styrka jämfört med räntemarknaden förklaras av det gynnsamma konjunkturella läget. Tillväxten är stark i de flesta regionerna, och inte minst Europa överraskar. Ser vi till den företagsspecifika utvecklingen ser det också bra ut. Vinsttillväxten bland de stora marknaderna hamnar på 10 till 15 procent i år, och direktavkastningen hamnar runt 3 procent för både den europeiska och den svenska marknaden. Detta ska ställas mot exempelvis räntan för en lång statsobligation, som i dagsläget ligger på låga 3,70 procent trots den senaste tidens uppgång. Så länge vinsttillväxten håller i sig, och aktiemarknaden inte sticker i väg alltför mycket, tycker vi det är motiverat att vara överviktade mot aktier, även om potentialen är mer begränsad nu.
I den globala aktiestrategin har vi under en längre tid lyft fram asiatiska aktier, både i och utanför Japan. I början av februari viktade vi däremot ner den japanska delen och rekommenderade våra kunder att öka innehaven i europeiska aktier/aktiefonder. Anledningarna är flera. Först och främst handlar det om fina utsikter för ekonomin och för företagen generellt. De flesta indikatorer pekar uppåt, speciellt i gamla sorgebarnet Tyskland. Nu förbättras även klimatet för konsumenterna vilket tyder på att återhämtningen är bredare och även innefattar den inhemska ekonomin. Men bra förutsättningar i ekonomin hjälper inte om aktierna är dyra. I Europas fall är däremot aktiemarknaden billig jämfört med övriga utvecklade marknader. Börsen värderas ungefär 14 gånger den förväntade vinsten för 2006, vilket ska jämföras med värderingen för USA-aktier på runt 16 gånger.
Bland tillväxtmarknaderna tycker vi att den latinamerikanska aktiemarknaden ser intressant ut efter tillbakagången under de tidiga vårmånaderna. Nedgången har varit för kraftig enligt vår mening. Bortsett från oroligheter på det politiska planet och högre räntor globalt, tycker vi att de positiva faktorerna är för starka för att ignoreras, speciellt i Brasilien. Tillväxten kommer att gå från 2,3 procent förra året till runt 4 procent i år, och samtidigt sjunker inflationen stadigt vilket leder till kraftigt sjunkande centralbanksräntor. Positivt i sammanhanget är också att Standard & Poor’s har höjt sin kreditrating på landet, vilket bör ge stöd. Tar man en titt på värderingen ser det också bra ut. P/e-talet för Latinamerika uppgår till drygt 10 för 2006, och Brasilien handlas till så lågt som p/e 8. Med en sådan låg värdering tycker vi att riskerna med högre globala räntor och politiska oroligheter väl ryms i priserna.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Alla Artiklar