Direkt till innehållet ?

Välkommen till ”nya” Aktiespararen

Efter månader av arbete, undersökningar och mödosamt tänkande är den äntligen här: ”Nya” tidningen Aktiespararen. Tidningen har fått ett nytt utseende, en limbunden rygg och ett nytt format, men syftet är fortfarande detsamma: att berika dig som läsare och som medlem i Aktiespararna.

Är du börsintresserad eller bara medveten om att dina aktiva val i dag betyder miljoner i morgon? I Aktiespararen ska ständigt finnas intressanta förslag på investeringar för dina aktier, fonder och pensioner. Men vi kommer inte att skriva om båtar, konst och sommarstugor. Vi skriver om det vi kan bäst: aktier och aktiefonder. Och för detta ändamål har vi en av Sveriges kunnigaste börsredaktioner.

Våra rutinerade analytiker Dag Rolander, Herman Sjöberg och Ulf Petersson ser till att du ständigt får intressanta aktie- och börsanalyser. Peter Malmqvist utvärderar regelbundet börsbolagens kvartalsrapporter.

Vill du ha koll på konjunkturen och marknaden i stort? Läs då Anders Haskels marknadskommentar och Mats Jonnerhags funderingar om den ständigt tickande investerarklockan. Är du ute efter en uppdaterad PPM-portfölj eller att förstå vilka regioner och fonder du ska välja? Följ då vår nya fondredaktör, Amanda Broomé.

Kanske är det skönt att kunna ”hålla någon i handen” när det blåser på världens börser? Missa då inte vår prisbelönta krönikör, Peter Benson. Känns det i stället lättsammare med skvaller från finansmarknaden? Välkände Bengt Göransson står alltid redo med nya kommentarer från hetluften på Wall Street.

Du som investerar i mer riskfyllda bolag för att hitta nästa kursraket ska i så fall noggrant följa Jonas Bernholms jakt på skojare och lurendrejare som gör allt för att lägga beslag på vårt kapital.

Färdiga aktieportföljer, aktieanalyser och fondtips. Ingen annan tidning är så sprängfylld med rekommendationer som tidningen Aktiespararen. Din rikedom är vårt nöje.

Välkommen till Sveriges största aktie- och fondmagasin!

Gösta Carlberg, chefredaktör
Gosta.carlberg@aktiespararna.se

 
 
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.