Direkt till innehållet ?

Vi står på din sida

Fyra intensiva månader som tillförordnad VD visade sig bli startskottet för något mer beständigt när styrelsen nu utsett mig till den ordinarie tjänsten. Jag är oerhört tacksam för att få det här förtroendet och samtidigt ödmjuk inför det arbete som väntar.

Den påfrestande tid vi aktieägare fått uppleva sedan i höstas har aktualiserat nya och svåra frågor att ta ställning till. Många bolag som för bara ett år sedan befann sig i ett tillstånd av stark tillväxt lever nu i en värld som ser helt annorlunda ut. Det ekonomiska crescendot har förvandlats till ett diminuendo, som för bolagen yttrar sig genom försvagad orderingång, sjunkande marginaler och försvårad finansiering. De klassiska mönstren när högkonjunktur vänds till lågkonjunktur känns igen; inget nytt den här gången heller, alltså.

Marknadsekonomins svängningar gör att vi som aktieägare måste agera ansvarsfullt, precis på samma sätt som vi av börsbolagens styrelser ska kräva ett beslutsfattande som karaktäriseras av långsiktigt ansvarstagande. Dagens situation visar att just långsiktigheten i många finansieringsbeslut har varit frånvarande. Kapital har skiftats ut under de goda åren, med utgångspunkt från att skapa något som kallats optimal kapitalstruktur. Det som var optimalt för ett eller två år sedan är nu i stället kritiskt. Marknadens definition av begreppet optimal har synts vara stramast möjligt i ett kortsiktigt perspektiv.

När flera bolag nu passerat gränsen för det stramast möjliga måste nya pengar skjutas till från bankerna i form av lån eller från aktieägarna i form av aktiekapital. Bankernas egna problem förhindrar lånemöjligheten i flera fall, och då återstår bara aktiemarknaden och dess grundfunktion som finansieringsmarknad. En mängd bolag vänder sig nu till sina aktieägare i förhoppning om stöd vid en refinansiering. Kampen om kapitalet hårdnar, vilket ställer allt högre krav på spararna, eftersom alla vill undvika att kasta goda pengar efter dåliga.

För att börsen som finansieringsmarknad ska fungera på bästa möjliga sätt kommer Aktiespararna att arbeta på tre olika fronter med utgångspunkten att hjälpa och vägleda de vanliga aktiespararna till mer resultatrika investeringar:

• Vi bevakar marknaden och agerar kraftfullt för att skapa en ägarmiljö som inte missgynnar den enskilde spararen.
• Vi förser den enskilde aktiespararen med kunskap och objektiv information för att säkerställa kompetensen hos alla som sparar i aktier.
• Vi fortsätter att utveckla och tillhandahålla verktyg som förenklar möjligheten för var och en att omvandla kunskap till praktiskt agerande på marknaden.

Jag, tillsammans med alla engagerade inom förbundet, lovar att göra allt som står i vår makt för att se till att medlemskapet i Aktiespararna ska förenkla ditt sparande och skapa bättre förutsättningar för ett framgångsrikt aktiesparande. Lyckas vi med detta bereder vi även möjligheten till en bättre fungerande aktiemarknad, vilket gynnar hela samhällsekonomin.

Som medlem ska du känna en trygghet i att det finns någon som står på din sida.

Günther Mårder
VD, Aktiespararna