Direkt till innehållet ?

Rapporter som styr Wall Street

I dag flockas handlarna kring investmentbanken Goldman Sachs här på golvet i New York-börsen. På Nasdaqbörsen är det fokus på IT-bolagen Apple och Yahoo. Jag berättar även om boken som ingen köper …

Under sluthandeln i går kväll rusade plötsligt köparna tillbaka in på börsen och satsade stenhårt på finanssektorn, som under dagen fått sig ett par rejäla smällar, framför allt Goldman Sachs. Banken stäms ju av amerikanska finansinspektionen för ”tveksamheter” kring bankens utgivning av bolåneobligationer.

Det som satte fart på köpsidan var en rad rykten på golvet om Goldmans rapport i dag, tisdag. ”Den kommer att chocka världen”, som en chefshandlare uttryckte det.

Den här veckan blir också kritisk för tekniksektorn. IBM:s rapport i natt slog förväntningarna med sin starka vinstutveckling, och aktiekursen steg övertygande på efterbörsen. Men efter 45–50 minuters handel blev det snabbt röda siffror. Handlarna hade då upptäckt i rapporten att servicekontrakten föll under förra kvartalet mer än vad ledningen förutspått. Kursen tappade genast mark.

Många av handlarna kommer nog också att fokusera på Apple och Yahoo i dag. Ledningarnas kommentarer om framtiden blir avgörande för kursutvecklingen. Apples nya produkt, Ipad, verkar sälja mycket bra. Yahoo handlas på 52-veckorshögsta, och enligt snacket här på golvet kan kursen fortsätta uppåt.

Wall Street är för övrigt trött på alla böcker som nu publiceras om finansgatans försvinnande. I går slog bokhandlarna här på nedre Manhattan igång en PR-kampanj, som dog av syrebrist ganska snabbt.

Ett exempel är: The End of Wall Street, en superdyster domedagsprofetia, som ingen här ens vill läsa omslaget på. De inofficiella socialgrupperna här har bestämt sig för att bojkotta eländet ... (Optimistklubben tackar för det).

Ses på tisdag igen.

Bengt Göransson